Vyskúšali sme atrakcie vo Veľkej Rači. Tieto sú top!

Kysuce

Snowparadise Veľká Rača je jedným z najznámejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Viacerí ale možno netušia čo všetko ponúka aj počas letnej sezóny v prostredí Kysuckých Beskýd.

Snowparadise Veľká Rača
Snowparadise Veľká Rača

POLOHA: Nachádza sa na severe Slovenska v blízkosti českých a poľských hraníc. Konkrétne v obci Oščadnica v Žilinskom kraji.

DOPRAVA A PARKOVANIE: Keď dorazíte autom do Snowparadise, určite bezproblémovo zaparkujete a to priamo pri lanovej dráhe v lokalite Dedovka. Odtiaľ môžete pokračovať do vrcholovej stanice Dedovka pohodlnou 4-sedačkovou lanovkou, alebo peši do 35 min.

Parkovanie je v celom stredisku BEZPLATNÉ. Zaujímavosťou je, že stredisko je celoročne „karavan friendly“.

Atrakcie na Veľkej Rači

Lanová dráha Dedovkaštvorsedačkovou lanovkou sa vyveziete do nadmorskej výšky 974 m. n m. ku všetkým atrakciám a bližšie ku kopcom. Jazda na lanovke je možná aj s bicyklom.

Bobová dráhaje najdlhšia na Slovensku a je jednoznačne TOP atrakcia v stredisku. Jazda trvá cca 7- 10 minút, v závislosti od rýchlosti akú zvolíte. Celá bobová dráha je konštruovaná s prihliadnutím na maximálnu bezpečnosť.  Rýchlosť vozíka si regulujete sami, pričom jeho maximálna rýchlosť je technicky prispôsobená na 40 km/h a vozík počas celej jazdy nemôže opustiť trať a ste k nemu pripútaný bezpečnostným pásom. Vozíky sú dvojmiestne, pričom sa na nich môžu viezť aj dve dospelé osoby.

Horské kolobežky – zjazd na horských kolobežkách dole svahom je obľúbená adrenalínová atrakcia v stredisku. Kolobežky sú špeciálne určené na jazdu v horskom teréne a ich široké kolesá zabezpečia vysokú priľnavosť aj k náročnému terénu. Jazda na kolobežkách začína z vrcholovej stanice lanovky v Dedovke a končí v dolnej stanici lanovky v Dedovke. Dĺžka trasy je 1700 m a prevýšenie je 314 m.

Rozhľadňa Dedovka – na Veľkej Rači vyrástla nová rozhľadňa v časti Dedovka v nadmorskej výške 974 m. Celkom 16 metrov vysoká vyhliadková veža je situovaná kúsok od vrcholovej stanice lanovky Dedovka a určite ju neprehliadnete. Stavba sa skladá z murovanej a drevenej časti a ideálne zapadá do celkového konceptu strediska. Rozhľadňa je zároveň galériou so šiestimi výnimočnými plastikami, ktorých  autorom je Ing. Stanislav Mikovčák. Každá z plastík má jedinečnú symboliku spätú s históriou Kysúc.

Bike park – v Bike parku sa nachádza 5 vyznačených tratí pre zjazd na horských bicykloch v celkovej dĺžke až 10,6 km. Na svoje si prídu rodiny s deťmi aj skúsení jazdci. Náročnejšie trate obsahujú prírodné aj umelé skoky, vlny či klopené zákruty a ich povrch je prevažne prírodný.

X-jump trampolíny – saltá, dvojité či trojité skoky do výšky až 7 metrov nie sú na X-jump trampolíne žiaden problém. Sedák do ktorého vás pripútajú je upevnený na niekoľkých lanách spojených konštrukciou X-jump. To vám umožní skákať ako sa vám páči. Z vrcholu Dedovky tak budete mať ešte krajší výhľad na okolitú krajinu. Je to zaručená zábava pre deti i dospelých.

Detské trampolínydeti skákanie milujú a tu sa môžu najmenší skokani vyskákať do sýtosti. Trampolínište s viacerými trampolínami sa nachádza spolu s ostatnými atrakciami pri vrcholovej stanici lanovky v Dedovke.

Detský lanový park – v detskom lanovom centre sú  rôzne outdoorové prekážky určené najmä pre deti do 12 rokov.  Na detskom okruhu je pre detičky pripravených niekoľko prekážok, ktoré sú prevažne 30 cm nad zemou, lanová pyramída, lanový tunel a tiež hojdačky. Vstup je bezplatný.

Turistika na Veľkej Rači

Naše odporúčanie je určite vrch Veľká Rača. Je turisticky najnavštevovanejším v okolí Oščadnice. So svojou nadmorskou výškou 1236 m a umiestnením na lúčnatej časti hrebeňa ponúka kruhové výhľady. Na rozhľadni je umiestnená tabuľa s nerezovou ružicou ukazujúcou na okolité pohoria v 360 stupňovom uhle. Odtiaľ máte možnosť vidieť také výrazné body ako Babiu horu, Roháče, Nízke Tatry, Choč, Krivánsku Malú Fatru, kysuckú Ľadonhoru, Maníny alebo moravskú Lysú Horu.

Turistické trasy aj náučný chodník, výlet na Kuklu

Zelený turistický chodník zo strediska Snowparadise z údolnej stanice lanovky Dedovka. Na Veľkú Raču odtiaľ vedie náučný chodník dlhý približne 7 km a približný čas na jeho prejdenie sú 4 hodiny.  Na trase náučného chodníka je rozmiestnených sedem informačných tabúľ. Cestu si tiež môžete skrátiť tým, že sa vyveziete lanovkou Dedovka  a z vrcholovej stanice budete pokračovať po chodníku cca 1,5 hodiny.

Červený turistický chodník z hraničného vrcholu Kykula je dlhý 7,6 km a prídete sem približne do 2 hod.

Zdroj a foto: Snowparadise Veľká Rača


Lokalita Kysuce