Vodný mlyn Kolárovo

Kolárovo

Národná kultúrna pamiatka plávajúci Vodný mlyn sa nachádza na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja, len pár metrov od mesta Kolárovo. Unikátna stavba je posledným plávajúcim a jediným lodným mlynom na Slovensku. V súčasnosti sa v interiéri nachádza Múzeum lodného mlynárstva.

Rekonštruovaný mlyn vyrobili v Slovenských lodeniciach v Komárne v roku 1982 podľa vzoru pôvodného lodného mlyna. Ten sa pôvodne nachádzal v Radvani nad Dunajcom. V súčasnom mlyne sa už nikdy nemlelo, aj keď by sa údajne dal spustiť do prevádzky. Je to v podstate funkčná replika pôvodného mlyna, ktorý vyhorel.

Vodný mlyn Kolárovo
Vodný mlyn Kolárovo

Vstup do expozície cez najdlhší prekrytý drevený most v Európe

Priamo do expozície mlyna prídeme cez najdlhší prekrytý drevený most v Európe. Má dĺžku až 86 metrov a je široký 2,5 metra. Údajne ho postavili len za 9 dní.

V expozícii múzea sa nachádzajú ďalšie unikáty. Zachovalé mechanizmy z pôvodného mlyna, ale aj benzínový agregát z 19. storočia. Ten sa využíval na výrobu rybárskych sietí.

V roku 2023 uskutočnil Spolok vodný mlyn opravu prístupovej lávky na národnú kultúrnu pamiatku Lodný mlyn. Staré poškodené dosky boli nahradené novými, smrekovcovými. Zároveň sa ošetrili nosné kovové prvky mostíka.

Ako sa sem dostať?

Vodný mlyn sa nachádza priamo tu, neďaleko mesta Kolárovo. Prídete sem z centra po Mostovej ulici na Petőfiho rad. Ďalej pokračujte cez drevený most.

Vodný mlyn Kolárovo
Vodný mlyn Kolárovo

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko nájdete na ulici Mostová. Najbližšia autobusová zastávka Kolárovo, Kostolné námestie.

Otváracie hodiny a vstupné

Vodný mlyn Kolárovo je dlhšie otvorený počas letnej a zimnej sezóny. Na vstupnom ušetria deti, študenti a ZŤP. Kompletný cenník a otváracie hodiny nájdete na webe prevádzkovateľa. Priamo pri mlyne vybudovali detské ihrisko, posedenie, aj toalety.

Kam v okolí?


Lokalita Kolárovo
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kolárovo