Víkend v prírode a spoznávanie zimných krás Slovenska autom

Slovensko

Slovensko je čarovná krajina. Obzvlášť v zime však dostáva ešte krajšiu podobu. Naplno si ju vychutnáte najmä na horách, ktoré v zimných mesiacoch poskytujú nekonečno možností. Ale pozor. Pokiaľ sa do kopcov vyberie na aute, mali by ste byť vy, aj vaše vozidlo dobre pripravené.

Za víkend sa dá toho na Slovensku v zime stihnúť mnoho.

Kam sa vybrať cez víkend na Slovensku na hory?

Všetko záleží od toho, po čom vaše telo i duša túžia. Chcete cez víkend relaxovať? Vytipujte si niektorý z wellness hotelov alebo penziónov napríklad v Nízkych alebo Vysokých Tatrách. Zaručene zažijete jedinečný víkend plný oddychu, procedúr a gastronomických zážitkov.

Alebo ste milovníci zimných športov? Na Slovensku máme vyše sto lyžiarskych stredísk, ktoré sú vzdialené maximálne niekoľko hodín cesty autom. Niekoľko mesiacov v roku si na nich užijete lyžovanie do sýtosti.

Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na turistov. Pre nich sú vždy veľkým lákadlom národné parky, ktoré ponúkajú nedotknutý kus prírody. V zimných mesiacoch je ich čaro o to väčšie. Niektoré turistické trasy však môžu byť v tomto období zatvorené. To by vás však od návštevy národných parkov nemalo odradiť.

Ako sme však spomínali v úvode, na cestu do hôr v zime treba byť pripravený. Predovšetkým vaše auto.

Na príchod zimy treba auto pripraviť

Prichádzajúca zima so sebou prinášajú pre majiteľov áut množstvo povinností. Jednou z nich je aj pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. Kolísajúce teploty totiž spôsobujú pokles tlaku, čo môže viesť k ľudovo povedané mäkkým gumám.

Podhustené pneumatiky netreba podceňovať. Zvyšujú totiž brzdnú dráhu a vo všeobecnosti neposkytujú vozidlu také jazdné vlastnosti, aké by malo mať. To je nebezpečné počas celého roka, no obzvlášť v zimných mesiacoch.

Skontrolovať resp. vymeniť by ste mali aj ostrekovaciu zmes v aute. Letná zmes je zložená tak, aby dokázala odstrániť mastné fľaky po hmyze z čelného skla. Zimná zmes obsahuje najmä istú dávku alkoholu, aby pri teplotách pod nulou nezamrzla. Zanedbanie takejto drobnosti vám môže spôsobiť nemalé problémy.

Pri jazdení počas zimnej sezóny netreba zabúdať na jednu podstatnú vec a tou sú snehové reťaze. Platí to hlavne v prípade, že cestujete často na hory a do lyžiarskych stredísk. Potrebovať ich však môžete aj pri prechode horkými prechodmi, ako sú napríklad Donovaly či Čertovica. Pri výbere správnych snehových reťazí je potrebné vedieť rozmery pneumatík. Reťaze totiž musia na koleso správne pasovať. Pred ich použitým si odporúčame pozrieť návod na použitie alebo si to aj priamo vyskúšať. Je lepšie byť pripravený než v zlých podmienkach zistiť, že snehové reťaze neviete nasadiť.

Majitelia áut s dieselovým motorom by mali v tomto období zvážiť pridávanie zimného aditíva do nádrže. Táto špeciálna kvapalina dokáže zlepšiť štartovanie za studena a zároveň chráni motor.

Vráťme sa však opäť k pneumatikám.

Zimné krásy Slovenska autom

Bez zimných pneumatík to nepôjde

Nepochybne ide o dôležitý prvok každého auta. Ako sme spomenuli vyššie, ich zlý technický stav (napríklad nízky tlak v pneumatikách alebo vysoké opotrebovanie) môže výrazne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Príchod zimy je však pre väčšinu motoristov súčasťou rutiny. Výmena letných pneumatík za zimné, autodoc.sk prezradil ako si vybrať pneumatiky na zimu.

Pokiaľ sa pýtate prečo je tento cyklus dôležitý, odpoveď je jednoduchá. Každá pneumatika je totiž navrhnutá do špecifických podmienok. Zimná dokáže lepšie zvládať nízke teploty, sneh, poľadovicu a pod. Naopak letná je vyvinutá tak, aby sa prispôsobila rozpálenému asfaltu.

Celoročné gumy sú niekde na pomedzí. Mali by zvládať obe hraničné situácie. Treba však dodať, že najmä na zasnežených cestách v horách je lepšie mať obuté práve zimné pneumatiky.

Ani tie najlepšie zimné gumy vám však nepomôžu, pokiaľ neprispôsobíte jazdu vonkajším podmienkam.

Ako jazdiť v zime?

Tento dôležitý poznatok by mali učiť v autoškole. Nie každý si však robil “vodičák” v zimných mesiacoch. Neraz potom vedomosť o to, ako jazdiť v zime vodičom chýba. Dôležité je riadenie sa niekoľkými základnými pravidlami:

  • Neponáhľajte sa – v zime je nutné viac než kedykoľvek prispôsobiť svoju jazdu stavu vozovky. Inak povedané, ísť pomalšie tam, kde ste zvyknutý ísť rýchlo. Na ceste totiž môže byť mikroskopická vrstva námrazy a v okamžiku dostanete šmyk. Preto radšej spomaľte a zbytočne sa neponáhľajte. Radšej prísť neskoro, ako nikdy.
  • Udržiavajte odstup od vozidiel – opäť ide o pravidlo, ktoré je v zime obzvlášť dôležité dodržiavať. Je rozdiel totiž brzdiť v lete na suchej vozovke a v decembri na šmykľavej ceste. Brzdná dráha totiž môže byť až dvakrát tak dlhšia
  • Brzdite motorom – keď si túto zručnosť osvojíte, dokážete podstatne znížiť riziko nehody v zime. Brzdenie motorom totiž eliminuje možnosť šmyku (predovšetkým na snehu). Používajte najmä pri jazde dolu kopcom resp. v zákrutách na zasnežených cestách

Nezabudnite tiež naberať prax jazdy v zime. Pokiaľ nasneží a máte tú možnosť dajte si (pokojne krátku) jazdu po meste resp. okolí a vyskúšajte si, ako sa auto správa na snehu. Pomôže vám to prekonať strach a zvládať kritické situácie na cestách.

Na záver

Ak milujete zimu a hory, určite využite zimné mesiace naplno. Slovensko je nato, ako stvorené. Nezabudnite však na výlet poriadne pripraviť seba, ale aj svoje auto. Iba tak si z výletu odnesiete tie najlepšie zážitky.

Zdroje informácií:
https://www.autodoc.sk/info/rozmery-pneumatik-co-znamenaju
https://www.union.sk/ako-jazdit-v-zime/


Lokalita Slovensko
Rozhľadňa nad Zlámanou
Kysuce Rozhľadňa nad Zlámanou
Tesárska roklina
Krupina Tesárska roklina
Rozhľadňa pod Bukovinou
Kysuce Rozhľadňa pod Bukovinou