Vartovka Krupina

Krupina

Vartovky slúžili kedysi ako ochrana, najmä pred tureckými nájazdmi na Uhorsko. Rozhľadňa Vartovka nad mestom Krupina je dnes veľmi vyhľadávanou turistickou atrakciou. Strážna veža je voľne prístupná verejnosti.

Vartovka kedysi stála vo väčšine miest na Slovensku. Zachovalo sa ich dodnes už naozaj len veľmi málo. Nad Krupinou stojí takáto strážna veža už viac ako 400 rokov a neodmysliteľne patrí medzi hlavné dominanty mesta. Ako súčasť ochranného systému chránila v minulosti obyvateľov a viaceré banské mestá.

Na rozhľadni a v jej okolí vybudovali osvetlenie, lavičky, posedenie, ohnisko, ale aj panoramatické informačné tabule okolia s podrobným popisom. Prichádzajú sem rodiny s deťmi, školské výlety, turisti, ale organizujú sa tu aj rôzne podujatia.

Rozhľadňa Vartovka
Vartovka v Krupine

Zaujímavosti a stručne z histórie

Stavba je unikátna aj tým, že je zaradená medzi posledné zachovalé strážne veže na Slovensku. Vartovka nad Krupinou je zapísaná v zozname Národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.

Vyhliadková veža bola postavená v roku 1564, má výšku 13 metrov a stojí na vrchu Stražavár v nadmorskej výške 380 m n.m.

Strážna veža Vartovka z Krupiny

Turistická trasa je veľmi pekne značená a vedie priamo z centra mesta Krupina, od námestia SNP.

Vydajte sa po modrej turistickej značke, ktorá vedie cez Svätotrojičné námestie, okolo evanjelického kostola, prechádza cez rieku Krupinka a postupne stúpa až na Rozhľaďnu Vartovka. Výstup trvá približne 45 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Takmer až k rozhľadni vedie cesta, kde sa dá dostať autom a neďaleko aj zaparkovať. Železničná stanica v Krupine je vzdialená necelý kilometer od turistickej trasy. Autobusová stanica sa nachádza priamo na Námestí SNP v Krupine.

Kam v okolí

Navštívte Pevnosť Bzovík a pivnice vytesané do skaly pri obci Bzovík, Kaštieľ Svätý Anton, alebo si naplánujte túru na Sitniansky hrad a Sitno, Tesárske Dúpence a Tesársku roklinu. Spoznajte tiež najkrajšie miesta v Banskej Štiavnici.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Krupina, nám. SNP – Rozhľadňa Vartovka a späť.


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
106 m
Klesanie:
106 m
Lokalita Krupina
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Krupina
Turistická značka modrá
Trasa Krupina, nám. SNP - Rozhľadňa Vartovka a späť