Tesárske Dúpence

Krupina

Aj vy si kladiete otázku, čo sú zač? Tesárske Dúpence boli umelo vysekané človekom do pieskovcovej horniny. Pravdepodobne slúžili ako skrýše pred Turkami. Nachádzajú sa neďaleko obce Hontianske Tesáre. Pokračujte po chodníku ďalej, prekvapí vás Tesárska roklina.

Dúpence mohli byť vytvorené už oveľa skôr, teda asi v polovici 13. storočia. Podrobne ich preskúmal vedec a turista Andrej Kmeť, v roku 1902.

Tesárske Dúpence

Tesárske dúpence a ich zaujímavosti

Dúpence sú 5 až 6 metrov veľké a 180 až 200 centimetrov vysoké skalné izby. Celkovo sa tu nachádzajú 4 skrýše. Podľa počtu vyhĺbených dier boli nazvané ako Jednodierka, Dvojdierka a najväčšia Osemdierka.

Každá z jaskýň je zaujímavá a výnimočná. Určite mnohých zaujme najväčšia Osmedierka, v ktorej sa nachádzajú aj najväčšie vyhĺbené miestnosti. Prístup do jaskýň nie je jednoduchý, väčšinou treba prejsť cez rebrík, alebo cez natiahnuté lano. Dávajte si pozor.

Trasa Tesárske Dúpence – Tesárska roklina

Len pár sto metrov od Dúpencov odporúčame navštíviť aj Tesársku roklinu. Je to nezvyčajná a na slovenské pomery jedinečná roklina. Vznikla pôsobením vody na vulkanické horniny. Nachádzajú sa tu až 4 vodopády, ktoré sú aktívne väčšinou len v jarných mesiacoch, alebo po výdatných zrážkach. Tesárska Roklina je prístupná po lesnom chodníku z obce Hontianske Tesáre a na jej konci sa musíte otočiť a vrátiť späť.

Tesárske Dúpence
Tesárske Dúpence

Ako sa sem dostať?

Navedie náučný a turistický chodník z obce Dvorníky a Hontianske Tesáre. Orientujte sa smerovými šípkami na stromoch.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovacie miesto sa nachádza pred žel. stanicou Hontianske Tesáre. Železničná stanica a autobusová zastávka Hontianske Tesáre.

Kam v okolí?

Pokračujte po trase náučného chodníka do Tesárskej rokliny, ktorú určite odporúčame navštíviť. V okolí si nenechajte ujsť Kúpele Dudince, alebo Náučný chodník a Rozhľadňu Stráž z Vinice.

Podcast Tesárske Dúpence

Dĺžka:3 km Čas:2 hod Stúpanie:21 m Klesanie:21 m Lokalita: Krupina Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Hontianske Tesáre
Trasa: Hontianske Tesáre - Tesárske Dúpence a späť

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava