Teplické serpentíny

Turiec

Objavte opäť zašlú slávu Révayovských vodných serpentín, ktoré vybudovali ešte v rokoch 1870 – 1875. Teplické serpentíny sú dômyselná sústava rybníkov a vodných serpentín. Od roku 1955 bola táto sústava nefunkčná. Miesto načas takpovediac zapadlo prachom a listami. V roku 1999 Obecný úrad v Turčianskej Štiavničke začal serpentíny obnovovať za pomoci dobrovoľníkov a organizácií: Program obnovy dediny, Strom života, Klub mladých. Nadšenci vrátili do Teplických serpentín vodu a s ňou aj život v roku 2002.

Teplické serpentíny
foto: Turisticky

S vodou sa do tohto vzácneho miesta vrátili aj vodné živočíchy. Pozorovať môžeme kôrovce, žaby a keď budeme mať šťastie aj rakov. V jazierkach opäť prekvitá život, opäť tu žijú ryby a na prechádzke môžeme stretnúť aj salamandru. Každý kameň, alebo vodná hrádzka má svoj význam, preto do nich prosím nezasahujme a obdivujme toto vzácne technické dielo.

Lokalita bola v roku 2008 zaradená medzi Sedem divov Turca. Celá sústava pozostáva z lesných jazierok, ktoré sú medzi sebou prepojené vodnými kanálikmi okolo, ktorých vedie lesný chodník. Odporúčame pokračovať až na Vyhliadku na kríži. Tu je umiestnená drevená vyrezávaná informačná tabuľka. Prehľadne popisuje lokality a vrchy v okolí.

Pri jazierkach vybudovali lavičky, drevené stoly a stoličky. Orientáciu uľahčujú umelecky vyrobené smerové šípky.

Teplické serpentíny
Teplické serpentíny

Ako sa sem dostať? Teplické serpentíny nad Turčianskou Štiavničkou.

Odbočka na chodník sa nachádza pri ceste medzi obcami Turčianska Štiavnička a Sklabiňa, pri prameni Medokýš. Teplické serpentíny sú vzdialené od Sučian približne 4 km, od Vrútok asi 10 km.

Parkovanie a verejná doprava

Menšie parkovisko nájdete hneď pri ceste, pri prameni Medokýš, nad obcou Turčianska Štiavnička. Malé parkovisko je aj pred rodným domom Jána Kostru. Najbližšia autobusová zastávka Turčianska Štiavnička, požiarna zbrojnica.

Teplické serpentíny
Teplické serpentíny a Vyhliadka na kríží – foto: Turisticky

Kam v okolí?

Nad obcou Sklabiňa navštívte Hrad Sklabina, nad obcou Podhradie Sučiansky hrad a zo Sklabinského Podzámku si naplánujte poldenný výlet na Katovu skalu. Kam na výlet v okolí Turca? Nádherný okruh na Ostrú – Tlstú z Blatnice, z Gaderskej doliny je to len na skok na Blatnický hrad. Z Jasenskej doliny to môže byť napríklad Túra na Lysec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Turčianska Štiavnička, Medokýš – Teplické serpentíny – Vyhliadka na Kríži a späť.


Dĺžka:
3 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
133 m
Klesanie:
133 m
Lokalita Turiec
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Turčianska Štiavnička
Trasa Turčianska Štiavnička, Medokýš - Teplické serpentíny - Vyhliadka na Kríži a späť