Tajch Ottergrund

Banská Štiavnica

Tajch Ottergrund je najvyššie postavená umelá nádrž v Štiavnických vrchoch. Je malý, ale má jednu veľkú prednosť. Banskú Štiavnicu máte odtiaľto ako na dlani. Prídete sem z centra mesta, alebo od tajchu Červená studňa.

Nachádza sa vo výške 801 m n.m. a je tak trochu ukrytý pred mnohými návštevníkmi. Môžete si tu dopriať zaslúžený oddych a kľud.

Tajch začali stavať v roku 1751 a slúžil ako energetický zdroj pre neďaleké banské šachty, ďalej ako zdroj pitnej vody pre mesto a požiarna nádrž. Našťastie sa zachoval dodnes, nedávno prebehla rekonštrukcia a vybudovali tu aj bezpečnostný prepad vody. Súčasná hĺbka je 6,6 metra.

Ottergrund patrí medzi najromantickejšie a najfotogenickejšie tajchy v celom okolí Banskej Štiavnice. Je z neho krásny výhľad na Banskoštiavnickú kalváriu.

Tajch Ottergrund
Tajch Ottergrund

Ako sa sem dostať? Chodník na Tajch Ottergrund z Banskej Štiavnice

Vedie sem trasa náučného chodníka Milana Kapustu od tajchu Červená studňa.

Priamo z centra Banskej Štiavnice (Námestie Sv. Trojice) sa vydajte do kopca po zelenej značke. Prejdete okolo Veľkej vodárenskej nádrže, okolo tajchu Červená studňa a napojíte sa na náučný chodník Milana Kapustu. Výstup touto variantou trvá približne 1 hodinu.

Odporúčame okružnú trasu po celom náučnom chodníku Milana Kapustu, ktorý vás zavedie k ďalšiemu tajchu Klinger. Naspäť sa vrátite späť do Banskej Štiavnice okolo Nového zámku.

Tajch Ottergrund
Tajch Ottergrund

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v lokalite Červená studňa, pri Hájovni. Odtiaľto ste pri tajchu asi za 30 min. Najbližšia autobusová zastávka Banská Štiavnica, Červená studňa.

Kam v okolí?

V okolí Banskej Štiavnice navštívte Kalváriu, Nový zámok, Tajch Klinger, Náučný chodník Glanzenberg a sprístupnené štôlne Glanzenberg a Banské múzeum v prírode – Štôlňa Bartolomej.

Podcast Tajch Ottergrund

Údaje o trase a dĺžke sú len informatívne a namerali sme ich na trase Banská Štiavnica, centrum – Červená studňa – Tajch Ottergrund a späť.


Dĺžka:
6 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
220 m
Klesanie:
220 m
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica, centrum
Turistická značka zelená
Trasa Banská Štiavnica, centrum - Veľká vodárenská - Tajch Červená studňa - Tajch Ottergrund a späť