Sysle Muránska planina

Muránska planina

Chcete zažiť sysľov úplne zblízka a nakŕmiť ich? Neváhajte navštíviť unikátne Sysľovisko. Sysle obdivujte v lokalite Muránska planina – Biela voda. Aj my sa môžeme popýšiť tým, že sa u nás toto drobné chránené zvieratko vyskytuje. Od marca do septembra obdivujte a sledujte roztomilých malých sysľov aj na Slovensku. Keďže sú sysle poriadni spáči, celú zimu prespia v norách pod zemou. Pozorovať ich môžeme len počas dňa, po západe slnka zalezú hlboko do nory. Najaktívnejšie sú hlavne počas slnečných dní.

Sysle Muránska planina

Výlet si určite naplánujte aj s deťmi. Malé chutné stvorenia sú zvyknuté na návštevy zvedavých turistov, pričom si ich môžete vyfotografovať aj nakŕmiť. Nemali by sa však chytať do rúk ani hladkať, pretože syseľ je zákonom chránené zviera. Sysľa pasienkového nájdete vo voľnej prírode len zriedkavo. Na Slovensku máme takéto špeciálne miesto, kde žije najpočetnejšia kolónia sysľov.

Ak chcete zažiť naozaj inšpiratívny a jedinečný zážitok, pozrite si sysľov na lúke pri Muráni. Tento výlet určite nebudete ľutovať. Neodporúčame návštevu Sysľoviska so psom.

Vhodné potrava pre sysľov, ktorá im neublíži

Sysľov nekŕmte suchým chlebom, alebo piškótami. Doprajte im prirodzenú potravu, napríklad mrkvu, jablká z vlastnej záhrady, nesolenú a nepraženú slnečnicu, jačmeň, ovos, vlašské orechy a chutí im aj cvikla.

Sysle Muránska planina
Sysle Muránska planina

Ako sa sem dostať?

Sysľovisko sa nachádza približne 2,5 km od Muráňa. Dá sa k nemu dostať autom, pešo, či na bicykli. Skúste si však dopriať pohyb na čerstvom vzduchu a prejdite sa z Muráňa na Sysľovisko pešo. Urobíte niečo pre svoje zdravie aj ekológiu. Toto miesto je jedinečným lákadlom v Národnom parku Muránska planina.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkujte kúsok od lúky, na verejnom parkovisku Biele vody, pri hlavnej ceste. Najbližšia autobusová zastávka Muráň, námestie a odtiaľ pešo po lúkach.

Sysle Muránska planina

Kam v okolí?

Z Muráňa sa vydajte na Muránsky hrad, v sedle Zbojská navštívte Rozhľadňu Zbojská a zbojnícky chodník cez tiesňavu. Výborný obed si doprajete priamo na neďalekom salaši s rovnomenným názvom. Medzi obcami Lubeník a Slavošovce vedie cyklotrasa po nedokončenej železnici cez Slavošovský tunel. V NP Muránska planina preskúmajte aj tieto náučné chodníky.

Ubytovanie v okolí

Ak by sa Vám výlet roztiahol na viac dní, netreba zabudnúť aj na rezerváciu ubytovania. Tú si bezproblémovo spravíte prostredníctvom ubytovacieho katalógu ubytovanie Muránska planina, na portáli MegaUbytovanie.

foto: Martina Karliková, katkaZV, Ján Svetlík

Dĺžka:8 km Čas:2 hod Stúpanie:171 m Klesanie:171 m Lokalita: Muránska planina Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Muráň
Trasa: Muráň - Sysle Muránska planina a späť

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava