Štrbské pleso

Vysoké Tatry

Štrbské pleso je druhé najväčšie jazero na slovenskej strane Tatier, hneď po Veľkom Hincovom plese. Maximálna hĺbka plesa je až 20 metrov a nemá žiadny prirodzený povrchový prítok vody. Priemerná teplota vody na hladine je 6 °C  a maximálna 19 °C. V zimnom období jazero zamrzne v priemere na 155 dní. Okružná trasa okolo plesa je bezbariérová.

Informačné tabule pri plese napovedia viac o obyvateľoch, ktorí žijú v blízkosti aj v samotnom plese. Štrbské pleso je pravdepodobne jediným miestom na Slovensku, kde v súčasnosti žije vzácna ryba Sih maréna. Obnovené člnkovanie na Štrbskom plese má aj s prestávkami takmer 130 ročnú tradíciu.

Štrbské pleso
Štrbské pleso

Chodník okolo Štrbského plesa

Celá okružná trasa vedie po spevnenom chodníku a je bezbariérová. Nie je kompletne vyasfaltovaná, ale prejdete ju s kočíkom, na bicykli, alebo s vozíčkom. V zime si môžete vybrať jednu z množstva bežkárskych tratí.

Okolo plesa vybudovali aj kyslíkovú dráhu, ktorá má 6 stanovíšť. Podľa návodu si môžete zacvičiť na drevenom certifikovanom náradí. Ak máte odvahu, prechádzku okolo Štrbského plesa si pokojne môžete naplánovať aj večer, pretože chodník je osvetlený.

Vynikajúci a veľmi fotogenický výhľad na tatranské končiare ponúka drevené mólo aj s lavičkami pred Hotelom Kempinski. Pri chodníku sa nachádza aj pamätník a neďaleko vila Marína, kde žila poetka Maša Haľamová.

Štrbské pleso
Štrbské pleso

Webkamera priamo zo Štrbského plesa

Live video a aktuálne počasie sledujte TU

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred železničnou a autobusovou stanicou na Štrbskom plese, alebo na parkovisku pred Hotelom FIS. Najbližšia železničná a autobusová stanica Štrbské pleso.

Kam v okolí Štrbského plesa?

Štrbské pleso je východzím bodom turistických trás na Popradské pleso, Kriváň, Jamské pleso, alebo na vodopád Skok. Ďalej smerom na Capie pleso, Bystrú lávku. Turisticky, alebo lanovkou môžete vyjsť na Predné Solisko a Chatu pod Soliskom. Pozrite sa na náš článok: 10 najlepších tipov kam s deťmi v Tatrách. Vyskúšajte aj Lesmírny chodník: Les očami tetrova hlucháňa.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na celej okružnej trase okolo Štrbského plesa.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Štrbské Pleso
Trasa Okolo Štrbského plesa
Občerstvenie Koliba Patria