Štôlňa Glanzenberg

Banská Štiavnica

Najväčšie poklady Banská Štiavnica ukrýva v podzemí. Jedným z nich je Dedičná štôlňa Glanzenberg, ktorej tajomné a tmavé chodby prechádzajú priamo pod hlavnou Kammerhofskou ulicou.

Glanzenberg znamená v preklade ligotavá hora a toto pomenovanie dostala aj táto najstaršia štôlňa v Banskej Štiavnici. Slúžila hlavne na odvodnenie banských chodieb. Názov „dedičná“ preto, lebo sa dedila generáciami baníkov.

Pôvodne mala dokonca až 16 km a dlho bola najdlhším podzemným tunelom v Európe. Tak už neváhajte a poďte sa pozrieť do historického podzemia.

Štôlňa Glanzenberg

V súčasnosti je v štôlni Glanzenberg sprístupnených 1000 metrov

Po vstupe budete prechádzať dlhou úzkou chodbou, až sa dostanete k cisárskemu schodisku, ktoré schádza hlbšie do podzemia ku šachte Kaufhaus. Celkovo prejdete približne 1000 metrov sprístupnených chodieb a v podzemí strávite asi 60 minút.

Štôlňu preslávili návštevy viacerých cisárov z viedenského dvora, na ktorých počesť tu boli osadené pamätná tabule.

V podzemí sa nenachádza žiadne umelé osvetlenie. Štôlňou budete prechádzať, tak ako v minulosti, len s čelovými lampami.

Štôlňa Glanzenberg

Plášť, prilba a baterka ako povinná výbava prehliadky

Pred vstupom vás sprievodca vybaví plášťom, prilbou a baterkou. Odporúčame si so sebou zobrať teplé oblečenie a nepremokavú obuv. Teplota tu môže klesnúť až na 8 stupňov.

Celá trasa je zabezpečená oceľovým chodníkom a v úzkych a tmavých chodbách si dávajte pozor hlavne na hlavu. Strop je na niektorých miestach znížený.

Ako sa sem dostať ?

Vchod do štôlne Glanzenberg sa nachádza priamo tu, pri parčíku nad Penziónom Kachelman na Kammerhofskej ulici, asi 5 minút pešou chôdzou od Radničného námestia v Banskej Štiavnici.

Otváracie hodiny a cenník vstupného

  • Počet vstupov a osôb je limitovaný
  • Pred návštevou Štôlne Glanzenberg odporúčame vstup rezervovať aj niekoľko dní dopredu prostredníctvom rezervačného formulára
  • Rezervácia je možná aj telefonicky 0918 990 181
  • Prehliadka začína v pokladni/šatni (biela budova 80 m) nižšie od ústia štôlne.
  • Vstupné na všetky expozície Banského múzea priamo tu

Kam v okolí?


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť stredná
Prístupový bod Banská Štiavnica, Penzión Kachelman