Štôlňa Bartolomej

Banská Štiavnica

Štôlňa Bartolomej a Slovenské banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici je najnavštevovanejšia lokalita v okolí tohto banského mesta. Nachádza sa hneď pri ceste, približne 2 km za Banskou Štiavnicou v smere na Štiavnické Bane.

Banské múzeum v prírode pri Banskej Štiavnici je rozdelené na povrchovú expozíciu, v ktorej sa nachádzajú banské stroje, pozostatky banských budov a náučná geologická expozícia.

Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici
Štôlňa Bartolomej – Banské múzeum v prírode

Prečo navštíviť Banské múzeum v Banskej Štiavnici?

  • Banské múzeum je nielen vzdelávacím centrom, ale aj živým svedkom bohatej histórie banského mesta Banská Štiavnica.
  • Návšteva múzea ponúka unikátny pohľad do histórie baníctva, technických inovácií a každodenného života v minulosti. Žiadny návštevník Banskej Štiavnice by nemal vynechať túto fascinujúcu časť lokálneho dedičstva.

Štôlňa Bartolomej je súčasťou podzemnej prehliadky

Mnohých návštevníkov určite nadchne podzemná časť banského múzea, kde sfárame ako skutočný baník do štôlne Bartolomej. Oblečieme sa do plášťa, dostaneme prilbu, baterku a so sprievodcom vstúpime do podzemia, ako to robili v týchto priestoroch skutoční baníci.

Celá podzemná prehliadka štôlne trvá približne 100 minút, preto si nezabudnite zobrať so sebou teplé oblečenie a nepremokavú obuv.

V čase hlavnej turistickej sezóny a v letných mesiacoch odporúčame prísť čo najskôr, pretože kapacita vstupov do štôlne je obmedzená.

Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici
Štôlňa Bartolomej – Banské múzeum v prírode

Otváracie hodiny Banského múzea v prírode

  • Banské múzeum v prírode je otvorené celoročne
  • Počas letnej sezóny sú otváracie hodiny predĺžené
  • Ako je dnes otvorené nájdete na stránkach Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici

Ako sa sem dostať?

Prídeme pešo z Banskej Štiavnice. Z centra mesta od Radničného námestia sledujeme červenú značku a kráčame v smere na Tajch Klinger. Prejdeme cez Piargskú bránu, vyjdeme po schodoch okolo cintorína, a potom zídeme dole po Staronovej ulici k múzeu.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko sa nachádza hneď pri hlavnej ceste, neďaleko vstupnej brány do Banského múzea v prírode.

Autobusy sem premávajú z Banskej Štiavnice od Radničného námestia na Štiavnické Bane, treba vystúpiť na zastávke Banské múzeum.

Kam v okolí?


Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť stredná
Prístupový bod Banská Štiavnica