Starhrad Strečno

Malá Fatra

Starý hrad, prezývaný Starhrad sa nachádza na žulovom kopci, na brehu rieky Váh, vo výške 475 m n.m. Je z neho veľmi pekný výhľad na Domašínsky meander. Trasa sem vedie z obce Strečno aj Nezbudská Lúčka.

Starhrad bol postavený okolo roku 1267 s pôvodným názvom Hrad Varín. Prešiel si viacerými panovníkmi a po postavení Hradu Strečno dostal názov Starý hrad. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť Považskú cestu. Od 18. storočia začal postupne chátrať až do dnešnej podoby zrúcaniny.

Starý hrad
Starý hrad

Zachovali sa len niektoré časti, ako napríklad hradná veža, otvory okien a niekoľko múrov. Keď budete dobre hľadať, tak nájdete aj pivnicu. Od roku 2017 patrí medzi Národné kultúrne pamiatky Slovenska. Zo Starého hradu vás uchváti prekrásny výhľad na okolie. Okrem rieky Váh môžeme pozorovať Krivánsku časť Malej Fatry.

Keďže ide o zrúcaninu na vysokom kopci, vstup na hrad je len na vlastnú zodpovednosť. Aktuálne tu prebieha konzervácia a rekonštrukcia hradu a okolia, niektoré miesta môžu byť neprístupné.

Ako sa dostať na Starý hrad? Trasa zo Strečna a Nezbudskej Lúčky

Zo Strečna a Nezbudskej Lúčky sem prídeme po červenej turistickej značke, smerom na Chatu pod Suchým. Odbočka na Starý hrad sa nachádza pred závorou do doliny. Zo Strečna prídeme do 1 hodiny a z Nezbudskej Lúčky, od vlakovej zastávky do 50 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Autom je prístupná cesta do doliny až za železničné mosty v Strečne. Záchytné parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke pri kompe. Vlaková zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka. Autobusom do Nezbudskej Lúčky, zastávka pri ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, pri lávke.

Kam v okolí?

Vyhľadávanou detskou atrakciou je Rozprávkový les pri Kolibe Panoráma, nad Nezbudskou Lúčkou. Pokračujte ďalej dolinou, alebo hrebeňom na Chatu pod Suchým. Navštívte Hrad Strečno,vrch Polom, alebo Rozhľadňu Špicák nad obcou Strečno. Naplánujte si výlet na najkrajšie rozhľadne v Žiline a okolí.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nezbudská Lúčka – Starý hrad a späť.


Dĺžka:
7 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
133 m
Klesanie:
133 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická značka červená
Trasa Nezbudská Lúčka, Strečno – Starý hrad a späť