Socha Čumil

Bratislava

Vykúkajúca bronzová socha kanálového Čumila patrí medzi hlavné atrakcie v centre Bratislavy. V roku 1997 ju vytvoril akademický maliar Viktor Hulík. Dobre si všimnite jeho lesklú čiapku. Traduje sa, že ak sa jej dotknete prinesie vám šťastie. Predstavuje bratislavského zvedavca, aj keď si ho často zahraničný návštevníci mýlia s vojakom.

Ako vznikla myšlienka osadenia sochy Čumila?

Slovami autora Viktora Hulíka: „Čumil je absolútne anonymná figúrka, ktorú som vymyslel, pretože ako teenager som veľmi často navštevoval korzo a chcel som, aby táto figúrka bola vyjadrením pohody, úsmevu a dobrej nálady, ktoré tu kedysi panovali. Verím, že aj zásluhou Čumila sa sem opäť po rokoch vrátili,“

Kde sa socha Čumila nachádza?

Nachádza sa priamo v centre Bratislavy na križovatke ulíc Laurinská, Panská a Rybárska brána. Bola osadená počas podujatia Korzo party spolu s ďalšími sochami, napríklad Napoleonského vojaka Schöne Náciho.

Kam na výlet v Bratislave?

Vyberte sa za históriou na Hrad Devín, Múzea dopravy, alebo na Bratislavský hrad. Za umením do Galérie Danubiana. Doprajte si zvedavú prechádzku po Korze Zálesie, pri Malom Dunaji. Pozorujte zvieratká v ZOO Bratislava, alebo sa prejdite na Sandberg a Vyhliadku Devínska Kobyla.

Decathlon - Turistika

Lokalita Bratislava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Historické centrum