Slavín

Bratislava

Pamätník Slavín je jednou z hlavných turistických atrakcií Bratislavy aj vďaka nádhernému výhľadu na celé hlavné mesto. Ako sa sem dostať? Nachádza sa v Starom meste neďaleko Hlavnej stanice.

Slavín predstavuje pamätník sovietskych vojakov, spolu s pietnym miestom. Pochovaných je tu 6845 vojakov Červenej armády padlých počas bojov druhej svetovej vojny. Postavili ho v rokoch 1957-1960, autorom diela je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. Od roku 1962 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Súčasťou pamätníka je 40 metrov vysoký obelisk, na ktorom stojí sovietsky vojak so vztýčenou vlajkou.

Pamätník Slavín

Priamo v blízkosti sa nachádza pekný park ako stvorený na prechádzku či oddych. V okolí zaujme aj drevený pravoslávny kríž, vojenské bunkre a mierová lúka.

Toto miesto patrí medzi najobľúbenejšie vyhliadkové miesto v Bratislave. Výhľad na Bratislavský hrad nesmie chýbať. Celá lokalita spolu s parkom je prístupná celoročne.

Ako sa dostať na Slavín?

Pešo prídeme z hlavnej stanice v Bratislave, vedie tu Svätojakubská cesta. Od stanice zídeme dole po Námestí Franca Liszta, odbočíme doprava na Šancovu a na križovatke doľava na Štefánikovu ulicu. Za budovou SAV prejdeme cez Krížikovu ulicu. Ďalej pokračujme cez Hlbokú a Havlíčkovu až do cieľa.

Červená turistická značka na Slavín vedie z lokalít Železná studienka a Mlynská dolina.

Pamätník Slavín

Parkovanie a verejná doprava

Priamo pred vstupom na ulici Na Slavíne sa nachádzajú parkovacie miesta. Z Hodžovho námestia (Prezidentský palác) na Slavín premáva linka č.147. Vystúpime na zastávke Slavín.

Kam na výlet v Bratislave?

Navštívte expozíciu v Galérii Danubiana, zrekonštruovaný Bratislavský hrad, Vyhliadku na Devínskej Kobyle, Biele skaly v Dúbravke, Sandberg, alebo Hrad Devín nad sútokom riek Morava a Dunaj.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Bratislava Hlavná stanica – Šancová – Hlboká – Havlíčkova – Slavín a späť.


Dĺžka:
4 km
Stúpanie:
94 m
Klesanie:
94 m
Lokalita Bratislava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Bratislava
Turistická značka červená