Slanický ostrov umenia

Orava

Slanický ostrov umenia uprostred Oravskej priehrady je pre návštevníkov dostupný iba loďou počas letnej sezóny. Je to jediné miesto, ktoré zostalo neporušené po zaplavení priehradou. Slanický ostrov patrí medzi chránené územia a od roku 1973 je aj prírodnou pamiatkou. 

Výstavbou Oravskej priehrady a jej spustením do prevádzky v roku 1953 zanikli oravské obce Ústie, Hámre, Ľavkovo Osada a Slanica. Návršie obce Slanica (Slanický ostrov umenia) je jedinou zachovalou spomienkou na zaplavené dediny. Na návrší sa zachoval barokovo-klasicistický kostol sv. Kríža s kalváriou, ktoré v minulosti tvorili dominantu obce. 

Slanický ostrov umenia
Slanický ostrov umenia – foto: Shutterstock

Čo uvidíme na Slanickom ostrove?

Ľudoví maliari, rezbári a kamenári v tejto oblasti vytvárali pozoruhodné umelecké diela odpozorovaním každodenného života. Stálu expozíciu týchto diel zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne nájdete v interiéri kostola. V exteriéri kostola sa nachádza lapidárium “Oravskej kamenárskej tvorby z 18. a 19. storočia”. V bývalej hrobke môzete navštíviť expozíciu venovanú histórii zatopených obcí a budovaniu Oravskej priehrady. 

Loď na Slanický ostrov

Premáva hlavne počas letnej sezóny zvyčajne od 30. apríla do 30. septembra. Cenník a čas prevádzky vyhliadkovej plavby na Slanický ostrov zverejňuje prevádzkovateľ na svojich stránkach tu. Loď premáva zo Slanickej osady z prístavu č.2.

Vyhliadková plavba trvá 1,5 hodiny a na Slanickom ostrove má loď prestávku 40 minút. Prehliadka expozícií je v cene plavby. Loď má dve paluby – krytú a slnečnú a kapacita miest na sedenie je 96. Plavba od Slanického ostrova pokračuje okolo chráneného Vtáčieho ostrova k priehradnému múru a späť do prístavu.

Parkovanie a verejná doprava

Použiť môžete malé parkovisko pri hlavnej ceste, pred vstupom do prístavu. Najbližšia autobusová zastávka Oravská Priehrada, Prístav rázc.

Kam v okolí?

Kam na výlet na Orave, pozrite sa na náš článok a inšpirujte sa.

Článok napísala Veja


Čas:
1:30 hod
Lokalita Orava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Slanická osada