Skanzen Stará Ľubovňa

Spiš Stará Ľubovňa

Skanzen pod hradom Stará Ľubovňa je rozsiahly areál ľudovej architektúry, ktorý sa nachádza pri meste Stará Ľubovňa, v severovýchodnej časti Slovenska. Skanzen spravuje Ľubovnianske múzem a predstavuje ukážku tradičnej kultúry a spôsobu života ľudí z rôznych regiónov Spiš, Šariš a Zemplín.

Skanzen Stará Ľubovňa
Skanzen Stará Ľubovňa

Až 32 dobových obytných domov a drevený kostol z roku 1833

Súčasťou skanzenu je viac ako 32 obytných a hospodárskych stavieb z 19. a začiatku 20. storočia, ktoré boli prenesené z rôznych častí východného Slovenska. Návštevníci tu nájdu príklady tradičných roľníckych domov, gazdovských usadlostí, remeselných dielní, ako aj sakrálnu architektúru vrátane dreveného kostola. Drevený gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi bol postavený v roku 1833.

Tieto stavby sú usporiadané do forme malej dedinky s charakteristickými prvkami vidieckeho života, aby odzrkadľovali pôvodné sociálne a kultúrne prostredie. Návštevníci môžu obdivovať pôvodné nábytky, predmety bežného použitia, náradie a exponáty, ktoré približujú každodenný život a zvyky našich predkov.

Skanzen Stará Ľubovňa
Skanzen Stará Ľubovňa

Kultúrne podujatia v Skanzene Stará Ľubovňa

Skanzen je často miestom kultúrnych a folklórnych podujatí, remeselných trhov, workshopov a iných akcií, ktoré sa snažia zachovávať a predstavovať živé tradičné remeslá a ľudové umenie. Poskytuje výukové programy pre školy a je atraktívnym miestom pre rodiny s deťmi aj pre záujemcov o kultúrne dedičstvo Slovenska.

Navštívte Ľubovniansky hrad

Súčasťou skanzenu je aj Ľubovniansky hrad, ktorý poskytuje návštevníkom možnosť spoznať aj bohatú históriu a význam tohto opevneného stredovekého sídla. Historický klenot severovýchodnej časti Spiša. Zaujímavosťou je, že ochraňoval poľské korunovačné klenoty, ale hlavne bránil obchodnú cestu do Poľska a údajne nikdy nebol dobitý.

Ako sa dostať na Ľubovniansky hrad?

Ľubovniansky hrad a skanzen sa nachádza asi 3 km od mesta Stará Ľubovňa. Prídete sem pešo po červenej značke od železničnej stanice v Starej Ľubovni.

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať odporúčame na parkovisku pri hrade, priamo pred vstupom do skanzenu. Skanzen je od parkoviska vzdialený len pár minút a hrad asi 10 minút chôdze. Autobusová a žel. stanica v Starej Ľubovni.

Kam v okolí?


Lokalita Stará Ľubovňa
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Stará Ľubovňa