Skanzen Pribylina

Liptov

V nádhernom podhorskom prostredí Západných Tatier, neďaleko vstupu do Račkovej doliny, sa nachádza Skanzen Pribylina. Múzeum liptovskej dediny upúta návštevníkov v každom ročnom období. Domy pochádzajú prevažne z oblasti zatopenej priehradou Liptovská Mara

Skanzen Pribylina
Skanzen Pribylina

Roľnícke domy aj vzácne kostoly

Medzi najkrajšie objekty expozície môžeme zaradiť drevené a hospodárske stavby, ktoré majú znaky roľníckych a remeselníckych vrstiev. Nachádzajú sa tu aj vzácne stredoveké kamenné objekty.

Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia Liptova. Medzi najvzácnejšie stavby múzea patria ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.

Skanzen Pribylina
Skanzen Pribylina

Stručne z histórie stavieb

V rámci prehliadky určite odporúčame navštíviť Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, ktorý je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. – 16. storočia.  Je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským.

Atraktívnou expozíciou je ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia.

Múzeum liptovskej dediny Pribilina
Múzeum liptovskej dediny – Skanzen Pribylina

Expozícia Považskej lesnej železnice

V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice, ktorá sem bola presťahovaná z Liptovského Hrádku.

Výstavba približne kilometrového úseku Depo – Kostol bola zrealizovaná v lete 2018. Úsek bol pre verejnosť slávnostne otvorený 24. októbra 2018 s pravidelnou letnou premávkou od sezóny 2019.

Historický vláčik premáva medzi Depom a Dedinou v pravidelných intervaloch.

Otváracie hodiny Múzea Liptovskej dediny

Skanzen Pribylina je otvorený celoročne. Počas letných mesiacov sú prehliadky obohatené o historické a dobové podujatia. Ako je dnes otvorené, cenník a vstupenky online nájdete na stránke múzea.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko priamo pred vstupom do Liptovského múzea.

Autobusom z Liptovského Hrádku, alebo Liptovského Mikuláša na zastávku Pribylina, garáž SAD, alebo Pribylina, Račkova dolina rázcestie.

Kam v okolí?

Zdroj: Múzeum liptovskej dediny


Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Pribylina