Skalné obydlia Brhlovce

Levice

Na Slovensku dodnes málo známy unikát o ktorom vie len málokto. Skalné obydlia Brhlovce sú jedinečný komplex obytných a hospodárskych budov vytesaných do skaly. Nachádzajú sa približne 16 km od mesta Levice, priamo v obci Brhlovce.

Stručne z histórie

Súčasná expozícia bola sprístupnená v roku 1992 a spravuje ju Tekovské múzeum v Leviciach. Murované domy vznikli len „nedávno“ v 19. storočí. Usadlosť v uličke Šurda s popisným číslom 142 pozostáva z murovaného domu, ktorého časť je zasadená do skaly až v dvoch podlažiach.

Skalné obydlia Brhlovce

Zaujímavosti

V roku 1994 Tekovské múzeum v Leviciach za expozíciu Skalné obydlia Brhlovce obdržala ocenenie Europa Nostra, ako prvá organizácia na pôde Slovenskej republiky.

Mnohé skalné obydlia sú dodnes obývané, alebo slúžia ako sklady či pivnice. V rámci prehliadky si môžeme v sprístupnených obydliach prehliadnuť letnú kuchyňu, komoru a ukážky kamenárskych výrobkov. Na podlaží sa nachádza vyhliadková terasa.

Ako sa sem dostať?

Múzeum a skalné obydlia sa nachádzajú priamo v centre obce Brhlovce. Prehliadka je čiastočne bezbariérová.

Skalné obydlia Brhlovce

Otváracie hodiny a vstupné

Skalné obydlia v obci Brhlovce sú otvorené od apríla do októbra od 10:00 do 18:00. Obedná prestávke je naplánovaná od 12:00 od 12:45 hod. Podrobné otváracie hodiny a mimoriadne vstupy overíte priamo tu. Kompletný cenník Tekovského múzea nájdete na týchto webových stránkach.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v obci Brhlovce. Autobusy premávajú z Levíc, vystúpime priamo na zastávke Brhlovce, Obecný úrad.

Kam v okolí?

Navštívte Brhlovský kaštieľ, na ktorom v súčasnosti prebieha obnova a rekonštrukcia. Navštívte tiež Levický hrad, Rozhľadňu na Sitne, alebo vyhliadku Vápnik pri Leviciach.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Lokalita Levice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Brhlovce
Trasa Brhlovce - Skalné obydlia Brhlovce