Šikľavá skala

Spiš

Matejovská Šikľavá skala sa nachádza neďaleko rieky Hornád, medzi obcami Chrásť nad Hornádom a Matejovce nad Hornádom. Lokalita je veľmi obľúbená práve v zime, kedy sa tu vytvára nádherný ľadopád Lesanka. Ten steká po vápencovom previse do pôvodného koryta rieky Hornád.

Lesanka je lesná víla, ktorá sa tu podľa legendy zjavuje hlavne v noci, stráži vodopád a svojim dotykom vytvára liečivú vodu. Šikľavá skala je jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku.

Šikľavá skala
Šikľavá skala

Počas výstavby Košicko-bohumínskej železnice bolo koryto Hornádu presmerované. Rieka tak odhalila mohutný skalný previs, ten pravdepodobne vytvoril prúd vody. Nad skalným previsom vyviera prameň, ktorý steká po vápencových skalách. V zimných mesiacoch sa na Šikľavej skale vytvárajú obrovské ľadové steny, nádherné ľadopády a mohutné cencúle.

Šikľavá skala má výšku 40 a šírku približne 400 metrov. Šírka ľadopádu počas priaznivých podmienok môže byť až 30 metrov.

Počas odmäku neodporúčame pohyb pod ľadopádom, hrozí nebezpečenstvo vážneho úrazu.

Šikľavá skala aj po cyklotrase. Ako sa sem dostať?

Z obce Matejovce nad Hornádom je Šikľavá skala vzdialená 1 km a z obce Chrásť nad Hornádom približne 1,5 km.

Okolo vodopádu prechádza Spišská cyklomagistrála, ktorá spája Spišské Vlachy a Spišskú Novú Ves. Vedie sem nenáročná poľná cesta z východného okraja obce Matejovce nad Hornádom, prídete sem odtiaľto do 20 minút.

Parkovanie a verejná doprava

V obci Matejovce nad Hornádom je malé parkovisko pred žel. zastávkou. Najbližšia žel. a autobusová zastávka Matejovce nad Hornádom.

Kam v okolí?

Medzi Markušovcami a Matejovcami si určite pozrite pozoruhodný Markušovský skalný hríb, Banskú železnicu v Poráči, vyhliadku Matka Božia, Tomášovský výhľad, Prielom Hornádu, alebo Rokliny v Slovenskom raji.

foto: Govisity


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
18 m
Klesanie:
18 m
Lokalita Spiš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Matejovce nad Hornádom
Turistická značka červená
Trasa Matejovce nad Hornádom - Šikľavá skala a späť