Rozhľadňa Terchová

Malá Fatra

Kam na krátky výlet v Jánošíkovom kraji? No predsa na ideálne vyhliadkové miesto. Rozhľadňa Terchová a Terchovské srdce sú ľahko dostupné. Prídeme sem priamo z námestia, po lesnej ceste a náučnom chodníku.

Rozhľadňa má výšku až 30 metrov a je bezplatne dostupná celoročne pre všetkých návštevníkov Terchovej. Na vyhliadkových plošinách nainštalovali umelé osvetlenie, vychutnajte si nočný výhľad na okolie.

Z najvyššieho podlažia môžeme pozorovať okolie, centrum obce, kostol, dolinu Obšivánka, Oravcové, sochu Juraja Jánošíka, alebo Tiesňavy, majestátny Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec.

Autorom návrhu rozhľadne je známy ľudový umelec a člen terchovského zoskupenia bratov Muchovcov Alojz Mucha. Inšpiráciou bola rekvizita šibenice, ktorá tu skutočne stála v roku 1935, počas nakrúcania filmu o Jánošíkovi.

Rozhľadňa Terchová
Rozhľadňa Terchová

Rozhľadňa Terchová a Terchovské srdce – trasa priamo z centra

Vedie sem dobre značený chodník priamo z centra obce Terchová. Za supermarketom Lidl odbočíme doľava na modrú turistickú značku, z ktorej sa následne odpojíme doprava na náučný chodník. Odtiaľto je to na skok priamo až pod rozhľadňu. Náučný chodník je zameraný na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra.

Má celkovo 10 informačných tabúľ, ktoré informujú o ochrane prírody a o lese, nevynechá sovy, dravce, medvede, rysy. Venuje sa tiež mokradiam, vodným tokom a projektu NATURA 2000.

Rozhľadňa Terchová
Rozhľadňa Terchová

Občerstvenie priamo pri vyhliadke

Priamo pred rozhľadňou sa môžeme občerstviť v bufete, ktorý je otvorený najmä počas víkendov a sviatkov. V blízkosti sa nachádzajú lavičky, posedenie a mnohých zláka fotka pri Terchovskom srdiečku, s panorámou Veľkého Rozsutca.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza pred supermarketom a pri kostole. Odporúčame verejné parkovisko pod sochou Juraja Jánošíka v Terchovej. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, centrum.

Kam v okolí?

Najobľúbenejší turistický chodník Jánošíkove diery. Prejdite chodníky na Malý Rozsutec, Chleb, Osnicu, Dolinu Obšívanka, alebo Stoh. Vyvezte sa lanovkou do Snilovského sedla a pokračujte na Veľký Kriváň, alebo na Chatu pod Chlebom. Odvezte sa Terchovským vláčikom, cestovný poriadok nájdete TU.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Terchová – Rozhľadňa Terchová / Terchovské srdce a späť.

Dĺžka:1 km Čas:1 hod Stúpanie:93 m Klesanie:93 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Terchová
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Terchová - Rozhľadňa Terchová a Terchovské srdce a späť Občerstvenie: Folk Cafe Haluškáreň

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava