Rozhľadňa Háj

Nová Baňa

Rozhľadňa Háj patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality nad mestom Nová Baňa, preto návštevu určite neodkladajte. Ponúka veľmi pekný výhľad na okolie. Nachádza sa v príjemnom a tichom prostredí v lokalite bývalého kameňolomu. Prístup je jednoduchý v každom ročnom období.

Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov, stojí v nadmorskej výške 625 m n.m. a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Náučný chodník Zvonička, ktorý začína v meste Nová Baňa má dĺžku viac ako 6 kilometrov. Je nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný.

Na vyhliadkovej plošine je umiestnený vyhliadkový ďalekohľad s 35-násobným priblížením. Ponúka výhľad takmer na celú Novú Baňu, ďalej na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Vtáčnik. V okolí sa nachádza kameňolom a v minulosti sa tu vyrábali mlynské kamene, ktoré sa dodnes nachádzajú v Novej Bani.

Rozhľadňa Háj
Rozhľadňa Háj

Rozhľadňa Háj a Náučný chodník Zvonička

Prvou zastávkou na trase je areál novobanskej Zvoničky, ktorá bola pristavená ku kaplnke v Kohútove, aby sa zvuk zvonov mohol lepšie rozliehať Novou Baňou.

Ďalšie miesta náučného chodníka sú Červená a Havrania skala, odkiaľ je krásny výhľad do údolia Hrona. Neďaleko skál, kúsok od chodníka nájdete šachtu Klingsbitner a vedľa nej informačnú tabuľu o banskej činnosti v okolí.

Ako sa sem dostať?

Túru na Rozhľadňu Háj začíname od autobusovej a železničnej stanice, z mesta Nová Baňa a po celý čas sledujeme žltú turistickú značku.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné parkovisko pred železničnou stanicou v Novej Bani. Vlakom do žel.stanice Nová Baňa, alebo autobusom, vystúpite na zastávke Nová Baňa žel. st.

Rozhľadňa Háj
Rozhľadňa Háj

Kam v okolí?

Približne 5 km od mesta Nová Baňa navštívte Starohutský vodopád. Odporúčame výlet na Hrad Revište, alebo zrúcaninu Živánska veža, pri obci Jedľové Kostoľany.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nová Baňa – Zvonička – Červená skala – Rozhľadňa Háj a späť, po žltej turistickej značke.

Dĺžka:11 km Čas:3 hod Stúpanie:580 m Klesanie:580 m Lokalita: Nová Baňa Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Nová Baňa
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Nová Baňa - Zvonička - Červená skala - Rozhľadňa Háj

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava