Prameň Hrona

Horehronie

Obec Telgárt, rozprestierajúca sa na rozhraní až troch národných parkov – Nízke Tatry, Slovenský rajMuránska planina, je nie len matkou najvyššie položeného cyklobodu na Slovensku – Kráľovej hole, ale rovnako je kolískou druhej najdlhšej  rieky na území našej republiky a rieky Hron. Prameň Hrona je ľahko dostupné miesto, poďte sa o tom presvedčiť.

Prameň Hrona
Prameň Hrona – foto OOCR Horehronie

Kde je prameň Hrona?

Vyviera pri sedle Besník, pod úpätím majestátnej Kráľovej hole, v nadmorskej výške približne 980 m. n. m., pri hlavnej ceste asi 3 km od centra Telgártu. Rieka si razí svoju cestu celým regiónom a naberá prítoky z okolitých pohorí až do Banskej Bystrice, kde sa točí na juh. Rieka sa vlieva do Dunaja neďaleko Štúrova pri obci Kamenica nad Hronom. Meria tak neuveriteľných 298 km.

Samotný prameň je ohradený dreveným plotom. V areáli sa nachádza drevený prístrešok, v ktorom môžete okúsiť ako chutí rieka Hron. Popri popíjaní dúšok tejto osviežujúcej vody sa zapozerajte na krásnu prírodu, ktorá obklopuje tento rázovitý kraj. O tom, kde sa práve nachádzate a čo môžete v okolí objaviť, vás budú informovať osadené informačné tabule.

Prameň Hrona
Prameň Hrona – foto OOCR Horehronie

Parkovanie a verejná doprava

Malé parkovisko sa nachádza vedľa hlavnej cesty, hneď pri prameni Hrona. Lokalita nie je dobre prístupná verejnou dopravou. Najbližšia železničná zastávka Telgárt penzión je vzdialená 1,6 km.

Kam v okolí?


Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Telgárt