Osada Podšíp

Malá Fatra

Skutočný drevený skanzen v prírode. Osada Podšíp je zachovaný liptovský klenot pod vrchom Šíp (1169 m n.m.) a Zadný Šíp (1152 m n. m.). Poslední stáli obyvatelia osadu opustili v päťdesiatych rokoch minulého storočia, napriek tomu tu ešte stále možno cítiť horalský spôsob života Liptákov, ktorý je v pôvodných domoch zachovaný.

Objavíme tu verejné ohnisko s drevenými lavicami a nádherným výhľadom na kopce Malej Fatry, Stoh a Veľký Rozsutec. Zachovalo sa tu asi 10 pôvodných drevených domkov, ktoré dnes slúžia ako chaty.

Veľká časť osady je dodnes pekne udržiavaná a niektoré domky prechádzajú rekonštrukciou. Rešpektujte prosím súkromie chatárov a majte úctu k tomuto krásnemu miestu. Nachádzate sa v pamiatkovej zóne.

Osada Podšíp
Osada Podšíp

Trasa do osady Podšíp zo Stankovian

Pokiaľ plánujete využiť verejnú dopravu, alebo prísť autom, začnite výstup z obce Stankovany – Rojkov. Z tohto smeru priamo do osady Podšíp vedie nový turistický chodník.

Z obce Stankovany ideme po zelenej turistickej značke. Vyznačená trasa nás nasmeruje až do osady Podšíp. Výstup trvá asi 1 hodinu a 20 minút.

Cyklotrasa Stankovany – Podšíp okolo termálnych prameňov

Na Podšíp prídeme zo Stankovian po modrej cyklotrase, ktorá vedie v blízkosti termálnych prameňov Stankovany. Tie miestni obyvatelia udržiavajú a dá sa tu tiež okúpať vo vyhĺbenom jazierku so schodíkmi.

Cyklotrasa nás bezpečne dovedie do osady Podšíp. Má celkovú dĺžku 5 km a prekonáme prevýšenie 375 m. Pokiaľ po nej pôjdeme pešo, je dlhšia, výhodou je plynulejšie stúpanie.

Osada Podšíp

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Stankovany pred Obecným úradom. Železničná zastávka Stankovany, autobusová zastávka Stankovany, pri moste.

Kam v okolí?

Prejdite si celý okruh zo Stankovian cez Šíp, až do osady Podšíp. Z Ľubochne vedie cyklotrasa do Ľubochnianskej doliny. Z obce Šútovo si naplánujte turistiku na Šútovský vodopád a na Chatu pod Chlebom. V okolí Ružomberka to môže byť výlet do Čutkovskej doliny a Vlkolínca. Prevezte sa bicyklom z Ružomberka po Cyklokorytničke, až do Korytnice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Stankovany, vlak – Osada Podšíp a späť.


Dĺžka:
6 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
325 m
Klesanie:
325 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Stankovany
Turistická značka zelená
Trasa Stankovany, vlak - Osada Podšíp a späť
Súbor GPX stiahnuť