Objavte Poloniny vďaka unikátnym zážitkom

Poloniny

Letné objavovanie najvýchodnejšieho kútu Slovenska pokračuje už tradične v tretí augustový víkend. Návštevníci podujatia Objavte POLONINY majú možnosť stráviť kvalitný čas s rodinou a priateľmi pri spoznávaní nedotknutej prírody, remeselnej práci alebo pozorovaní miliónov hviezd v parku tmavej oblohy. Organizačný tím tento rok ponúka aj niekoľko noviniek a pestrý sprievodný program.

Objavte Poloniny

Štvrtý ročník festivalu, ktorý sa uskutoční 17. až 20. augusta, je opäť rozložený v niekoľkých obciach v srdci národného parku Poloniny. Tento unikátny koncept má pozitívny ohlas od návštevníkov. Prináša so sebou príjemný zážitok aj pre tých, ktorí nevyhľadávajú masové podujatia a vedia si vychutnať komornejšiu atmosféru. Pre naopak masovejšie publikum je pripravený voľne dostupný sprievodný program a “hlavný stan” v obci Ulič, kde bude situovaná aj gastro ponuka a predaj miestnych produktov.

Pripravte sa na nové zážitky

  • Poézia pohánky – pestovanie a spracovanie „tatarky“ – pohánky typickej plodiny 
  • Kurz astrofotografie s Petrom Horálkom
  • Magické rastliny „zilja“ Polonín  
  • Dramaterapia – rusínsky dramatický workshop  
  • Varenie tradičných rusínskych jedál (koločená fazuľa)
  • Ručná výroba nožov  

Večerný program v sobotu 19. augusta 2023

  • Beseda s redaktorkami Aktuality.sk Stankou Harkotovou a/alebo Zuzkou Gogovou o knihe HRANICA – život na oboch stranách schengenskej hranice
  • Divadelné vystúpenie – Rusínsky stand-up „Kaderníčka z Uliča“ 

Poloninské hviezdy – na oblohe aj v podobe šikovných ľudí

Tento ročník bude programovo naozaj pestrý. Aktuálne má organizačný tím pripravených takmer 30 zážitkov a bohatý sprievodný program. Podujatie v sebe nesie spoznávanie prírody pešo aj na bicykli, množstvo remeselných zážitkov a nekonvenčné spojenie tradičného s moderným. Sprievodný program zahŕňa pravý rusínsky stand-up, vystúpenie folklórneho zoskupenia či výstavu obrazov.

„Poloniny sú parkom tmavej oblohy. Nikde na Slovensku nenájdete toľko žiariacich hviezd. Pre mňa sú však hlavnými hviezdami šikovní ľudia, ktorí pre našich návštevníkov pripravujú unikátne zážitky,” hovorí jedna z organizátoriek Katarína Romanová.

Do podujatia sa zapojilo aj Astronomické observatórium v Kolonickom sedle, ktoré rozširuje ponuku pozorovania hviezd počas celého predĺženého víkendu. Návštevníci môžu vyskúšať profesionálne vybavenie a vychutnať si noc plnú hviezd.

Ďalšou novinkou je predstavenie pestovania a spracovania druhej tradičnej plodiny z regiónu Polonín – pohánky. “Najznámejšie “tatarčané pirohy” sa vyrábajú z tatarky teda z pohánkovej múky a nie z tatárskej omáčky, ako sa niektorí návštevníci zvedavo pýtali”, usmieva sa nad otázkami Eva Kocanová, spoluorganizároka víkendu a dodáva: “Aj tento rok navštívime oba poloninské pralesy – ten skutočný bukový prales Havešová aj ten konopný prales v Pčolinnom. Pre milovníkov prírody máme pripravenú rannú a večernú ornitologickú prechádzku aj ďalšiu novinku – trochu mágie pri zbere magických poloninských rastlín. Kto si bude chcieť niekoho pričarovať do života, tak v auguste je ten správny čas.” dodáva.

Organizátorky nezabudli ani na už tradičné zážitky ako je pečenie chleba, drevorezbu, spracovanie ovčej vlny, či populárne cykloprehliadky alebo strávenie noci v pralese.

Objavte Poloniny
Objavte Poloniny

Chute a humor Polonín

Zážitkový víkend Objavte POLONINY je výbornou príležitosťou ako spoznať najvýchodnejší, doteraz neobjavený kút Slovenska. Tento unikátny koncept umožňuje návštevníkom zažiť región ako celok – s jeho prírodou, tradičným jedlom a spôsobom života miestnych ľudí.   

Košičanka Eva Kocanová, ktorá Poloniny tiež objavila len pred niekoľkými rokmi, neskrýva svoje nadšenie pre tento rázovitý región: „Príďte sa ponoriť do regiónu Polonín, dostaňte pod kožu jeho vône, chute, farby a humor. Všetko v nádhernej prírode, so srdečnými ľuďmi a autenticky po rusnácky!“ 

Novinkou je rozšírenie ponuky zážitkov aj v iných letných termínoch mimo samotného podujatia.

Objavte v nových farbách

Letné víkendové podujatie organizuje občianske združenie Take naše, založené na podporu cestovného ruchu a regionálneho rozvoja na východnom Slovensku. Podľa Evy Kocanovej napĺňa svoj zámer: „Podujatie Objavte Poloniny si našlo svoje miesto na dovolenkovej mape Slovenska. Jeho unikátnosť spočíva vo vytvorení “intímneho” spojenia medzi návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi. Nejde len o remeselné workshopy. Účastníci majú dostatočný priestor porozprávať sa a zdieľať navzájom svoje životné radosti a skúsenosti. Obohacujú sa navzájom a to je to najkrajšie, čo ľudí ťahá na Objavte Poloniny.“

Nakoľko sa koncept zážitkového víkendu osvedčil ako skvelý spôsob spoznávania časti Slovenska, organizátorky majú za sebou aj pilotný ročník podujatia Objavte Bardejov. Spolu s pridaním nového regiónu zmenili aj vizuál a všetky ďalšie podujatia budú združené pod značkou Objavte.


Projekt Objavte POLONINY v tomto roku podporili partneri, ktorí sa do aktivít aktívne zapájajú – Národný park Poloniny, Slovenský zväz astronómov a Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied, Nadácia SPP, Karpatská nadácia, Nadačný fond Baumit, Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín.

foto a zdroj: Objavte Poloniny


Lokalita Poloniny
Náročnosť ľahká
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia