Objavte Bardejov tak, ako ho nepoznáte

Bardejov

Tretí májový víkend bude tento rok dýchať nevšednými zážitkami! Či už je netradičné spoznávanie mesta, stretnutia s inšpiratívnymi ľuďmi alebo spoločné jedlo, čaká vás mnoho zážitkov v historickom Bardejove. Podujatie Objavte Bardejov organizuje občianske združenie Take naše, ktoré je podpísané pod tromi úspešnými ročníkmi Objavte Poloniny.

Počas májového víkendu budú návštevníkov sprevádzať významné osobnosti v oblasti umenia aj šikovní Bardejovčania. Prvý ročník festivalu Objavte Bardejov, ktorý sa uskutoční 19. až 21. mája, umožní svojim návštevníkom zažiť mesto z inej perspektívy. Bardejov je známy najmä ako kúpeľné mestečko s UNESCO pamiatkami, no tento víkend bude predovšetkým o zaujímavej histórii, gastronomických ochutnávkach a stretnutiach s osobnosťami.

Bardejov

Stredoveká večera aj tajomstvá majstra kata

Návštevníci si budú môcť vyberať z jedinečných zážitkov pre deti aj dospelých. Patrí k nim napríklad workshop v pražiarni kávy, sladká ochutnávka vychýreného bardejovského medovicového medu alebo spracovanie tradičných plodín netradičným spôsobom.

Najväčším prekvapením bude stredoveká zážitková večera prepojená s kultúrnym programom vytvoreným bardejovskými divadelníkmi. „Históriu Bardejova sme sa rozhodli vyzdvihnúť prostredníctvom večerného exteriérového programu, ktorý bude zahŕňať dobové špeciality, kultúrny program a dobrú zábavu netradičným spôsobom. Tento zážitok skvele ladí s vizuálom a estetikou mesta,” opisuje lákavý program Katarína Romanová.

Unikátnosťou tohto podujatia sú aj účastníci jednotlivých zážitkov, kde sa môže návštevník stretnúť s akademickým sochárom a reštaurátorom Martinom Kutným, ktorý vytvoril známu sochu kata na bardejovskom námestí, ocenenou maliarkou Martou Augustínskou či grafickým dizajnérom Petrom Javoríkom.

Bardejov

Bardejov ako ho nepoznáte

Zážitkový víkend vznikol ako nápad na podporu rozvoja neobjaveného regiónu Polonín v roku 2020. Odvtedy si prešiel tromi úspešnými ročníkmi. Organizátorky sa rozhodli rozšíriť koncept do nového regiónu a priblížiť tak ľuďom ďalší kút Slovenska, tentoraz v blízkosti poľských hraníc.

Kým Poloniny sú región mnohými nepoznaný, Bardejov je známe slovenské mesto. „Bardejov poznajú ľudia ako kúpeľné, vizuálne veľmi príťažlivé miesto. Málokto však pozná jeho históriu a najmä jeho osobnosti. Preto sme sa rozhodli uchopiť toto podujatie tak, aby sa miestni obyvatelia aj návštevníci dozvedeli viac o tomto meste, spoznali ho cez jeho príbehy a najmä šikovných ľudí.” vysvetľujú organizátorky.

Jednou z významných osobností mesta je rektor bardejovskej mestskej školy Leonard Stöckel, ktorého nadčasovú metodiku výučby zo 16. storočia si budú môcť návštevníci vyskúšať na dramatizovanej vyučovacej hodine v mestskej škole. “Životný príbeh Leonarda Stöckla je veľmi zaujímavý, dalo by sa povedať, že vdidaktike predbehol J. A. Komenského o 100 rokov. Bardejovskí študenti sa už v 16- tom storočí učili moderne aj na dnešné pomery. Možno by sme si mali zobrať z jeho metód príklad”. dodáva s úsmevom Katarína Romanová.

Bardejov

Unikátny spôsob objavovania regiónov

Podujatie Objavte Bardejov pripravuje občianske združenie Take naše, ktoré pod značkou “OBJAVTE” organizuje unikátne zážitkové víkendy v menej známych kútoch Východného Slovenska. Združenie bolo založené na podporu cestovného ruchu a regionálneho rozvoja na východnom Slovensku. Podľa Evy Kocanovej, zakladateľky združenia napĺňa svoj zámer: „Podujatie Objavte Poloniny si už našlo svoje miesto na dovolenkovej mape. Veríme, že jeho mladší súrodenec Objavte Bardejov sa zaradí na mapu víkendových destinácií pre tých, ktorí radi spoznávajú a objavujú známe aj menej známe miesta na Slovensku.”

Unikátnosť tohto konceptu spočíva vo vytvorení “blízkeho” spojenia medzi návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi. Nejde len o prehliadky či remeselné workshopy. Účastníci majú dostatočný priestor porozprávať sa a zdieľať navzájom svoje životné radosti a skúsenosti. Obohacujú sa navzájom a to je to najkrajšie, čo ľudí ťahá na zážitkové víkendy pod značkou OBJAVTE.

Objavte Bardejov v tomto roku podporili partneri Oblastná organizácia cestovného ruchu “ŠARIŠ” Bardejov, Kultúrno-turistické centrum, Bardejov a BAŠTA – kultúrno komunitné centrum.


Lokalita Bardejov