Najkrajšie skanzeny na Slovensku: Ktoré rozhodne nevynechať?

Slovensko

Skanzeny, múzeá ľudovej architektúry v prírode, lákajú počas teplých jarných a letných mesiacov mnohých ľudí. Niet sa však ani čomu čudovať. Slovenská kultúra, charakteristické odevy a vzory, unikátne bývanie a množstvo ďalšieho dokáže zaujať. Chceli by ste vidieť nejaký skanzen aj vy? V tom prípade sa nechajte inšpirovať portálom Hauzi, ktorý Vám prináša tipy na tie najkrajšie skanzeny, ktoré na Slovensku nájdete.

Vlkolínec

Krásna obec Vlkolínec, ktorá je zapísaná aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO, by na vašom cestovateľskom zozname nemala rozhodne chýbať. Obec tvorí 45 pôvodných domov, z ktorých mnohé sú ozdobené pastelovými farbami a tradičnými slovenskými vzormi.

Obec Vlkolínec je síce obývaná, no nezasahuje do nej moderná architektúra, vďaka čomu si môžete vychutnať pravú atmosféru minulých dôb. Keď sa do Vlkolínca dostanete, určite navštívte kostol Navštívenia Panny Márie, dvojpodlažnú drevenú zvonicu, Roľnícky dom a zrubovú studňu.

Vo Vlkolínci sa odohrávajú takisto rôzne podujatia. Tie si môžete užiť počas celého leta. Dokonca, v decembri sa tu koná Vlkolínska zabíjačka.

Vlkolínec
Vlkolínec – foto: Shutterstock

Čičmany

Spolu s Vlkolíncom sa Čičmany radia k najviac navštevovaným skanzenom na Slovensku. V obci nájdete krásne pomaľované drevenice zdobené tradičným slovenským folklórnym vzorom.

V Čičmanoch by ste mali určite navštíviť Radenov dom, kde sa naučíte viac o tunajšej histórií. Následne sa prejdite po celej obci, kde uvidíte až 136 dreveníc, niekoľko reštaurácií a predajní suvenírov.

Ak by ste chceli ušetriť, návštevu Čičmian si naplánujte na september, keď sa tu konajú dni obce. Počas dní obce je vstupné za polovicu, stačí si už len nájsť aj lacné ubytovanie a užijete si dovolenku za pár drobných.

Čičmany
Čičmany – autor: Ivo Houska

Múzeum oravskej dediny

Múzeum oravskej dediny vás zaujme najmä tým, že je rozdelené do piatich hlavných sekcií. Prvou je Zamagurská ulica, kde nájdete tradičnú oravskú radovú zástavbu. Druhou je Mlynica, ktorá je tvorená krásnym mlynom a pílou. Ďalej sa poberte do tretej sekcie, ktorou je Dolnooravský rínok. Tu nájdete najstaršie osídlené oblasti Slovanmi.

Štvrtú sekciu predstavujú Goralské lazy, kde nahliadnete do histórie drevorubačov a pastierov. Poslednou oblasťou je kostol s cintorínom, kde objavíte krásny drevený kostol sv. Alžbety.

Rovnako ako v iných skanzenoch, aj v tomto sa konajú viaceré podujatia počas celého leta. Dokonca, niektoré aj počas neskorej jesene.

Múzeum oravskej dediny
Múzeum oravskej dediny – autor: Viliam.M

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny nachádzajúce sa v okolí Martina láka stavbami z druhej polovice 19. storočia. Prezrieť si tu môžete drevený kostolík z Rudna, kaplnky, zvonice, krčmu z Oravskej Polhory, technické a hospodárske budovy a množstvo ďalšieho.

Ak si chcete tento skanzen užiť čo najlepšie, navštívte ho počas letných mesiacov, kedy sa tu konajú viaceré podujatia.

Múzeum slovenskej dediny v Martine
Múzeum slovenskej dediny v Martine – autor: Jaroslav Moravčík

Múzeum liptovskej dediny

K najnavštevovanejším a najznámejším skanzenom na Slovensku sa radí Múzeum liptovskej dediny, ktoré láka napríklad starým zemianskym sídlom, goticko-renesančným zámkom z Parížoviec či kostolom Panny Márie. V tom nájdete aj pôvodné nástenné maľby.

Keď chcete vedieť viac o histórii, navštívte dom richtára z Liptovského Trnovca. A ak cestujete s deťmi, určite sa zastavte pri lokomotíve Považskej lesnej železnice. Skvelú prechádzku si následne užijete vďaka náučnému chodníku.

Skanzen Pribylina
Skanzen Pribylina – autor: Lubos K

Múzeum kysuckej dediny

Múzeum kysuckej dediny sa nachádza v miestnej časti Nová Bystrica, Vychylovka. Jeho hlavnou špecializáciou je prezentovať kopaničiarske osídlenie kysuckého regiónu. Viac informácií môžete nájsť na usadlosti u Hruškuliaka, ktorá je zložená z dvoch domov.

Skanzen poteší Kaplnkou Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou a lesnou úvraťovou železnicou, ktorá je ako jediná svojho druhu funkčná v celej Európe. Keď si chcete Múzeum kysuckej dediny užiť čo najlepšie, navštívte ho v mesiaci august, kedy sa tu koná rovno niekoľko podujatí.

Vychylovka
Vychylovka – autor: Gillian

Múzeum ľudovej architektúry (Národopisná expozícia, Bardejovské Kúpele)

V Múzeu ľudovej architektúry nájdete 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru dvoch etník, a to slovenského a rusínskeho obyvateľstva, ktoré žije v regióne Horného Šariša.

Jednotlivé objekty pochádzajú z obdobia 19. – 20. storočia. Prezrieť si môžete obytné zrubové domy, hospodárske, sakrálne a technické stavby. Národná expozícia je umiestnená vo vile Rákoczi. Jej súčasťou sú kroje, domáca výroba a výrobky ľudových remeselníkov z Horného Šariša.

Bardejovské kúpele - skanzen
Skanzen Bardejovské kúpele – autor: Ľuboš Repta

Skanzen Stará Ľubovňa

Múzeum ľudovej architektúry nie je jediným zaujímavým miestom, ktoré v tejto oblasti láka pozornosť. Okrem neho stojí za návštevu aj hrad Stará Ľubovňa a Stredoveký vojenský tábor.

Keď sa rozhodnete pre skanzen, môžete sa tešiť na pôvodný nábytok, hračky a výšivky. Múzeum je tvorené 25 zrubmi. Prezrite si dedinskú školu, kováčsku dielňu, mlyn zo Sulína, horáreň aj Kostol sv. Michala Archanjela. Ak by vám to nestačilo, prejdite ešte na gazdovský dvor, kde žijú kravy, hydina, ovce či králiky. Táto návšteva sa bude páčiť hlavne malým deťom, ktoré si užijú voľný čas aj na ručnom drevenom kolotoči.

Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad a Skanzen Stará Ľubovňa – foto: Shutterstock

Archeoskanzen Havránok

Archeologické múzeum v prírode Havránok ponúka turistom prehliadku obytných objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. Na tomto mieste sa niekedy rozprestieralo niekoľko remeselnícko-roľníckych osád.

V Archeoskanzene Havránok nechýba unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských a náboženských rituálov. Tá v dobe svojej existencie zohrávala veľmi dôležitú úlohu duchovného centra.

Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia.

Archeoskanzen Havránok
Archeoskanzen Havránok

Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry

Ak by ste mali cestu do Svidníka alebo jeho blízkeho okolia, nezabudnite navštíviť Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry. V tom nájdete napríklad zdobený drevený kostolík z Novej Polianky, furmanskú krčmu a drevenice zastrešené slamou. Nechýba ani vodný a veterný mlyn.

Múzeum vám podrobne popíše ukrajinsko-rusínsku kultúru a pracovný život Rusínov. V skanzene nájdete aj dočasné výstavy, ktoré sa pravidelne menia.

Navštívte jeden skanzen na Slovensku aj vy a užite si skvelý výlet alebo dovolenku. Naučte sa niečo nové o histórii našich predkov a prezrite si zaujímavé expozície. Možností je viac ako dosť.


Lokalita Slovensko
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia