Na čo myslieť pri výbere vhodného cestovného kufra?

Svet

Dnešnej dobe, kedy mnohí z nás cestujú niekam takmer každý víkend, je nepostrádateľným spoločníkom práve cestovný kufor. Niektorí z nás uprednostňujú stále textilné tašky, iní zase batohy alebo väčšie dámske kabelky, no väčšina z nás cestuje práve s cestovným kufrom. Vybrať však správny cestovný kufor si vyžaduje nielen veľkú trpezlivosť, ale aj správnu ruku pri výbere. Na čo teda určite nezabudnúť?

Všimnite si materiál cestovného kufra

Zatiaľ čo donedávna cestujúci využívali najmä textilné kufre, dnes ich na trhu nájdeme už pomenej. Textilné kufre sú ideálne na cestovanie, pri ktorom hrozí minimálne riziko poškodenia, nakoľko po zadrhnutí alebo roztrhnutí častokrát vypadnú všetky osobné veci von. Na druhej strane ponúkajú veľmi veľa externých vreciek, do ktorých sa zmestí oveľa viac drobností ako do iného typu kufra. Pozitívom je aj pomerne ľahká hmotnosť.

Najklasickejšou a zároveň najrozšírenejšou možnosťou aj na trhu obchodov sú škrupinové Cestovné kufre. V porovnaní s textilnými sú síce ťažšie, ale aj pevnejšie a oveľa viac odolnejšie voči poškriabaniu a poškodeniu zvonka. Skvelým benefitom je ich nepremokavosť, takže sa nemusíte báť že by vaše veci v kufri navlhli alebo zmokli. Hračkou je aj údržba, kufor stačí pretrieť mokrou handričkou a opäť je ako nový.

Pomerne novým trendom sú kabínové kufre, známe aj vďaka svojmu elegantnému dizajnu. Častokrát ich nájdete na trhu aj ako príručnú batožinu do lietadla, existujú verzie textilné aj škrupinkové. Vždy sú vybavené kolieskami a držadlom pre ľahkú manipuláciu.

Aký počet koliesok je ideálny?

Kolieska uľahčujú celkovú manipuláciu. Na trhu nájdete 2 typy modelov – s 2 kolieskami alebo so 4 kolieskami. Dvojkolieskové ponúkajú ľahkú manipuláciu aj na nie práve najrovnejšom povrchu. Kolieska sú zapustené priamo do kufra a preto im nehrozí jednoduché zlomenie alebo poškodenie. Negatívom je neprirodzený sklon pri ťahaní, kedy sa časť hmotnosti kufra prenáša priamo do vašej ruky. Dokáže tomu pomôcť adekvátne vyváženie obsahu kufra.

Štvorkolieskové kufre, známe aj ako spinnery, sú jednoduchšie manipulovateľné, ľahko to na letiskách zvládnete aj jednou rukou. Hrubšie povrchy im dávajú zabrať, pretože kolieska sa oveľa rýchlejšie opotrebujú a aj manipulácia s nimi je náročnejšia. Pri štvorkolieskových kufroch dokážete jednou rukou ovládať niekedy až 3 kusy, čo nie je samozrejmosťou pri dvojkolieskových.

Na to, aký kufor je pre vás ideálny, musíte prísť vy sami. Ak sa neviete rozhodnúť, odporúčame na začiatok si zaobstarať lacnejšiu verziu a po potvrdení, že je to presne to, čo chcete, zainvestovať do drahšej a kvalitnejšej alternatívy. Aj v tomto prípade platí, že na komforte sa naozaj neoplatí šetriť.

foto: Pixabay


Lokalita Svet