Múzeum Oravskej dediny

Orava

Múzeum Oravskej dediny je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Západných Tatier – Roháčov, len kúsok za obcou Zuberec. Nachádza sa blízko cesty v lokalite Brestová, v smere na Zverovku. V skanzene obdivujte viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Expozícia je rozdelená na niekoľko celkov, ktoré pripomínajú jednotlivé lokality Oravy.

Skanzen Zuberec
Múzeum Oravskej Dediny Zuberec

Aké stavby v skanzene nájdeme?

Okrem tradičných dreveníc nechýbajú technické stavby, napríklad mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň a hrnčiarska pec.

Nad historickou dedinkou sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Ozajstný klenot múzea s neskoro gotickým maľovaným stropom a funkčným prenosným barokovým organom.

Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.

Skanzen Zuberec
Skanzen Zuberec

Na halušky a pirohy do Koliby pod Roháčmi

Priamo pred skanzenom si doprajte tradičné slovenské občerstvenie v Kolibe pod Roháčmi. Počas letnej sezóny je v múzeu otvorená Krčma u mlynárky.

Ako sa sem dostať?

Múzeum Oravskej dediny sa nachádza v Zubereckej doline, oproti Brestovskej jaskyni, v lokalite Zuberec – Brestová.

Múzeum oravskej dediny – otváracie hodiny

Múzeum je otvorené celoročne. Otváracie hodiny, kalendár podujatí a cenník vstupeniek nájdete priamo tu. Vstup so psom na vodítku je možný.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné parkovisko pri drevenom amfiteátri je vzdialené asi 150 metrov od múzea. Najbližšia zastávka autobusu Zuberec – Brestová sa nachádza približne 100 m od vchodu do skanzenu.

Kam v okolí?

Návštevu odporúčame spojiť s prvou sprístupnenou Brestovskou jaskyňou na Orave a v Západných Tatrách.

Kam na výlet na Orave? Prevezte sa Oravskou lesnou železnicou, navštívte Oravský hrad, pozrite si sochu Ježiša Krista nad Klinom, alebo sa prevezte loďou na Slanický ostrov umenia.


Lokalita Orava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zuberec
Trasa Zuberec, Brestová - Múzeum Oravskej dediny
Občerstvenie Koliba pod Roháčmi