Most Márie Valérie

Štúrovo

Most Márie Valérie, ktorý spája mestá Štúrovo na Slovensku a Ostrihom v Maďarsku, je významným historickým a kultúrnym symbolom. Tento železný most, pomenovaný po Márii Valérii, dcére cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Sisi, nesie v sebe mnoho príbehov z histórie a slúži ako dôležitý dopravný uzol medzi dvoma krajinami.

Most Márie Valérie
Most Márie Valérie – Stefan Munder

Pôvodný most bol dokončený v roku 1895

Most bol dokončený a otvorený pre verejnosť v roku 1895. Jeho výstavba nadviazala na potrebu lepšieho spojenia medzi obyvateľmi na oboch stranách Dunaja, ktorého vody delia históriu týchto dvoch národov. Pôvodný most bol zničený počas druhej svetovej vojny v roku 1944, čo znamenalo prerušenie dôležitého spojenia na niekoľko desaťročí.

Most je dlhý 509 m a obnova prebehla až v roku 2001

Obnova mostu začala až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a bola ukončená slávnostným opätovným otvorením v roku 2001. Táto obnova bola významným momentom pre miestne komunity, nielenže obnovila dôležitú dopravnú tepnu, ale aj symbolizovala opätovné prepojenie a spoluprácu medzi Slovenskom a Maďarskom.

Dnes je most Márie Valérie nielen technickým zázrakom, ale aj turistickou atrakciou. Z mosta sa naskytá krásny výhľad na Dunaj a na obidva brehy rieky, ktoré ho obkolesujú historickými a prírodnými krásami. Pre miestnych obyvateľov aj turistov je miestom prechádzok, cyklovýletov a dôležitým symbolickým bodom spoločného dedičstva oboch krajín.

Most Márie Valérie
Most Márie Valérie – Zolakoma

Parkovanie a verejná doprava

Na obidvoch brehoch sa nachádzajú parkoviská, odkiaľ je možné prejsť pešo na most. Väčšie parkovisko sa nachádza na maďarskej strane priamo pri Dunaji. Zo slovenskej strany je možné zaparkovať na Námestí slobody v Štúrove. Najbližšia autobusová zastávka Štúrovo, Mestský úrad.

Kam v okolí?


Lokalita Štúrovo
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Štúrovo