Modrý kostolík

Bratislava

Modrý kostolík v Bratislave patrí medzi najkrajšie kostoly Slovenska. A je skutočne pozoruhodný! Istotne ste už o ňom počuli. Modrý kostolík je ukrytý pri Šafárikovom námestí, v labyrinte bratislavských uličiek. Svojou sýtou farbou je pomerne nápadný a výstredný. Nebíčková modrá určite poteší každé oko, pretože evokuje vnútorný pokoj. Omše sa tu konajú každý deň.

Predstavuje jednu z najvzácnejších pamiatok hlavného mesta a je secesnou stavbou. Živý farebný kostolík je pokladaný za najkrajšiu sakrálnu pamiatku v Bratislave. Najprv mal prezentovať mauzoléum cisárovnej Sissi, ale nakoniec je z neho sakrálna pamiatka. Základný kameň bol položený v roku 1909.

Modrý kostolík

Zaujímavosti

Pozorne si všimnite vežu kostola, je ukončená v tvare uhorskej kráľovskej koruny.

Kostol sv. Alžbety (to je jeho oficiálny názov) je jedinečným architektonickým unikátom na Slovensku. Kostolík je malý, útulný a architekt v ňom použil nádherné ornamentálne prvky v štýle ArtNouveau, ktoré nádherne zapadajú do štýlu kostola. Architektom stavby je pán Lechner. Skombinoval prvky ázijskej architektúry a tiež maďarský secesný sloh. Podarilo sa mu vytvoriť vskutku fascinujúce dielo. Na kostole nájdete aj prírodné motívy, napríklad listy na fasáde. Aj vo vnútri je všetko modré: modré lavice, modré ornamenty, aj vitríny.

Zaľúbené páry tu rady usporadúvajú svadby. V Starom meste nájdete mnohé budovy podobného štýlu, ale Modrý kostolík je jedinečný pre svoju neprehliadnuteľnú farbu a atmosféru.

Odporúčame sa tiež zastaviť pri Pamätníku nenarodeným deťom na rohu križovatky Bezručovej a Gajovej ulice.

Bohoslužby sa v kostolíku konajú každý deň

Sv. omše vo farskom kostole a ich podrobný denný rozpis nájdete TU.

Modrý kostolík – foto: Shutterstock

Ako sa sem dostať? Modrý kostolík sa nachádza na Bezručovej ulici v Bratislave

Najbližšia autobusová zastávka MHD Šafárikovo nám. a odtiaľto pešo priamo SEM na Bezručovu ulicu.

Kam v okolí?

V hlavnom meste navštívte Bratislavský hrad, Dóm Sv. Martina, Pamätník Slavín, Bránu slobody, alebo Hrad Devín.

foto: Fred Romero, Rafał Sobczyk, Vesna Middelkoop, Shutterstock, Župa BA


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Bratislava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Bratislava, Bezručova ulica 2