Letné rodinné výlety a zdravý životný štýl

Slovensko

Zdravý životný štýl – kvalitná výživa, pobyt v prírode a športovanie predlžuje nielen aktívny vek, ale významne ovplyvňuje aj kvalitu života. Leto je ako stvorené na rodinné výlety, treba si ich preto užiť plnými priehrštiami.

Pobyt v letnej prírode je prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami. Športovanie na čerstvom vzduchu upevňuje imunitu, posilňuje srdce a cievy, svaly a kĺby, dýchací a tráviaci systém. Ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie smerom k lepšiemu. Kto odmlada športuje a väčšinu svojho voľného času trávi v prírode, ten má vytvorené celoživotné návyky, ktorých sa len tak ľahko nevzdá ani v seniorskom veku. Preto je dôležité viesť svojich potomkov k láske k prírode a k športovaniu od útleho detstva.

Rodinné aktivity v prírode

Či sa venujete turistike, cyklistike, loptovým hrám alebo plávaniu, každý aktívny pohyb a pobyt v prírode nesmierne prospieva zdraviu malých aj veľkých. Pokiaľ sa aj zvyšok letných prázdnin chystáte spolu so svojimi deťmi čo najviac času tráviť vonku, nepodceňte výber športového náradia. Deťom na výlety zoberte loptu, švihadlo, detské odrážadlo alebo bicykel a vo všetkých pohybových aktivitách ich maximálne podporujte.

V letnom období ponúka príroda veľký priestor na aktívny oddych a na rôzne druhy plnohodnotného trávenia voľného času, čo prospieva aj utuženiu rodinných vzťahov. V horúcich letných dňoch však nepodceňte ostré slnečné lúče a nezabudnite na kvalitné opaľovacie prostriedky. Pokožku si pravidelne natierajte ochrannými olejmi a krémami. V letnom období si však zvýšenú starostlivosť vyžadujú aj slnkom namáhané vlasy. Vhodné sú preto nielen vitamíny na pokožku, ale aj vitamíny na vlasy. Výživové doplnky pomôžu vlasom i pleti v rýchlejšej regenerácii.   

Pitný režim a stravovanie

Človek vylúči z tela denne množstvo tekutín nielen močom a stolicou, ale aj kožou a dýchaním. Voda je v tele nevyhnutná na správne fungovanie metabolizmu – pre trávenie, reguláciu telesnej teploty a vylučovanie odpadových látok. Preto je dôležité počas celého dňa zásobovať telo tekutinami v dostatočnom množstve. Po celodennom výlete v prírode a po športovaní je večer dobré voliť výživnú, avšak ľahkú stravu.

Napríklad dusené kuracie stehná alebo prsia či chutne pripravené ryby. K týmto pokrmom sa výborne hodí miešaný šalát z čerstvej zeleniny – šťavnaté paradajky, papriky, uhorky, reďkovky a iná sezónna zelenina. Je všeobecne známe, že pohyb, kvalitná výživa a dobrá životospráva ovplyvňuje nielen fyzické zdravie človeka, ale aj jeho náladu a pocity.

foto: dreamstime.com


Lokalita Slovensko
Nové Štrbské pleso
Vysoké Tatry Nové Štrbské pleso
Chleb
Malá Fatra Chleb