Kúpele Turčianske Teplice

Turiec

Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá na Slovensku. Dlhé roky išlo o naše jediné kúpele špecializované na liečbu ochorení obličiek a močových ciest

Miestna liečivá voda a množstvo prírodných krás lákali domácich aj zahraničných návštevníkov už oddávna. Prvá písomná zmienka o Kúpeľoch Turčianske Teplice pochádza z 13. storočia. Kúpeľné mesto Turčianske Teplice leží v malebnej prírode juhozápadnej Veľkej Fatry a v blízkosti Kremnických vrchov. 

Areál kúpeľov tvorí centrum mesta Turčianske Teplice. Dominantou areálu je kultúrna pamiatka Royal Bath. Celý areál má parkovú úpravu. Počas prechádzky 12 hektárovým kúpeľným parkom môžete obdivovať botanicky zaujímavé dreviny a sochy, či posedieť si na niektorej z netradičných lavičiek. V areáli termálneho kúpaliska si môžete vyskúšať Lanové centrum. V meste nájdete aj Galériu Mikuláša Galandu. 

Kúpele Turčianske Teplice
Kúpele Turčianske Teplice

Ako sa sem dostať?

Kúpele Turčianske Teplice ležia približne 25 kilometrov južne od mesta Martin, 21 kilometrov severne od mesta Kremnica, 34 kilometrov severne od Banskej Bystrice a 23 kilometrov severozápadne od Nitrianskeho Pravna. Dostať sa do Turčianskych Teplíc je možné po hlavných cestných ťahoch zo všetkých uvedených miest. 

Parkovanie a verejná doprava

Parkovanie v celom areáli Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice je spoplatnené. Držitelia preukazov ŤZP a ŤZP-s majú 50 % z ceny parkovného. V Turčianskych Tepliciach sa nachádza vlaková aj autobusová stanica. 

Kúpele Turčianske Teplice
Kúpele Turčianske Teplice

Ubytovanie v kúpeloch Turčianske Teplice

Kúpele Turčianske Teplice ponúkajú pre návštevníkov ubytovanie v hoteloch a liečebných domoch rôznej triedy. Najznámejšie ubytovacie zariadenia sú – Hotel Royal Palace, Liečebný dom Veľká Fatra, Liečebný dom Aqua, Liečebný dom Malá Fatra. Z pestrej ponuky kúpeľných pobytov v Turčianskych Tepliciach si vyberú krátkodobí návštevníci kúpeľov, aj tí, ktorí plánujú v kúpeľoch pobudnúť dlhšie. 

Kam v okolí?

Okolie kúpeľov v Turčianskych Tepliciach ponúka množstvo prírodných aj historických krás. Za návštevu stoja Kaštiel v Diviakoch, Hrad Blatnica a Znievsky hrad. Milovníci turistiky sa môžu vydať na niektorý z veľkofatranských štítov, ako sú napríklad Ostrá a Tlstá, prejsť sa Gaderskou dolinou, navštíviť Čertovu bránu či Kráľovu skalu. Blízko sa nachádza aj geografický stred Európy a Harmanecká jaskyňa

foto: Relaxos, Rodolphus74, Hotel Royal Palace


Lokalita Turiec
Prístupový bod Turčianske Teplice