Kalvária Nitra

Nitra

Krásny výhľad na mesto Nitra, vrch Zobor ponúka Kalvária, ktorá tvorí jednu z dominánt mesta. Na Nitriansku kalváriu navedie jednoduchá trasa. Prídeme sem od kostola nanebovzatia Panny Márie, od ulice Kalvária. Za dobrej viditeľnosti je z vrchu panoramatický výhľad na Zoborské vrchy, Dražovský kostolík a Žibricu. Ukážu sa aj vzdialenejšie pohoria, napríklad Štiavnické vrchy, Vtáčnik, alebo Tríbeč.

Z histórie Nitrianskej kalvárie

Prvé písomné zmienky o výstavbe Nitrianskej kalvárie pochádzajú ešte z 12. storočia, kedy v týchto miestach stáli prvé sakrálne stavby. V roku 1765 bol postavený Misijný dom Matky Božej. Tento renesančný kláštor sa mal postarať o pútnikov, neskôr sa z neho stal sirotinec. Následné prestavby prebiehali v rokoch 1878 – 1885 a v roku 1925 bolo dobudované ďalšie poschodie.

Kalvária Nitra

Trasa na Kalváriu v Nitre

Trasa na Nitriansku kalváriu je jednoduchá, po vychodenom kamenistom chodníku je vhodná aj pre deti.

Kalváriu Nitra tvorí celkovo dvanásť kaplniek a zastavení Krížovej cesty. Vybudovali ich orientované vstupmi k východu popri chodníku, ktorý prechádza od Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Na vrchole kopca sa nachádza ikonické trojfigurálne súsošie Ukrižovania. Kaplnka Božieho hrobu je štrnáste zastavenie krížovej cesty.

V letných mesiacoch sa v týchto miestach pravidelne konajú púte, hlavná sa organizuje v nedeľu po sviatku Nanebovzatia Panny Márie 15. augusta.

Obnova Nitrianskej kalvárie

Žiaľ mnohé historické stavby na Slovensku a tiež kalvária, zastavenia krížovej cesty sa dostali do kritického stavu. Kalvária Nitra je kultúrnou pamiatkou a vzácnym kultúrnym a duchovným dedičstvom. Pre akútnu potrebu obnovy a rekonštrukcie vznikol projekt na postupnú obnovu zastavení a okolia krížovej cesty. Viac sa dočítate priamo tu.

Parkovanie a verejná doprava

Kalvária je vzdialená do 2 km od železničnej a autobusovej stanice v Nitre. Možnosť parkovania je na priestrannom bezplatnom parkovisku, pred Misijným domom Matky Božej.

Kam na výlet v Nitre a okolí?

Preskúmajte hradné zrúcaniny v pohorí Tríbeč, Hrad Gýmeš z obce Kostoľany pod Tríbečom, Oponický hrad z Oponíc, alebo Hrad Hrušov z obce Skýcov. Z Nitry si naplánujte výstup na Zobor, Dražovský kostolík, alebo Rozhľadňu na Hôrke.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Misijný dom Matky Božej – Kalvária Nitra a späť.


Lokalita Nitra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Nitra, ul. Kalvária
Trasa Misijný dom Matky Božej - Kalvária Nitra a späť