Jasovská jaskyňa

Košice

Jasovská jaskyňa patrí nielen medzi najznámejšie v národnom parku Slovenský kras, ale ukrýva aj tajuplné podzemie Jasovskej skaly. Vstup do podzemia je nad obcou Jasov. Jaskyňa je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V podzemí dodnes dochádza k zaplaveniu najspodnejších priestorov jaskyne, vrátane prehliadkovej trasy. Najnižšia úroveň hladiny jazera v jaskyni je 7 m, pod úrovňou povrchového toku rieky Bodva.

Našli sa tu pozostatky kostí jaskynného medveďa a nájdených bolo až 19 druhov netopierov, ktoré v jaskyni žijú väčšinou v zimných mesiacoch.

Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa – foto: Govisity

Dĺžka prehliadky a teplota v Jasovskej jaskyni

Prehliadkový okruh má dĺžku 720 metrov, prevýšenie je len 28 metrov a prehliadka trvá asi 45 minút. Celková dĺžka Jasovskej jaskyne je 2811 metrov.

Teplota sa pohybuje celoročne od 8,8 – 9,4 °C a relatívna vlhkosť vzduchu je 90 až 98 %. Jasovská jaskyňa je celkom chladná, teplé oblečenie preto odporúčame v každom ročnom období.

Prehliadková trasa prevedie návštevníkov cez podzemné priestory, ktoré vyhĺbila rieka Bodva, ktorá už ale jaskyňou nepreteká.

Medzi atraktívne miesta v jaskyni môžeme zaradiť sintrovú výplň, pagodovité stalagmity, stalagnáty a kamenné vodopády. V Husitskej sieni nájdeme tiež historický nápis z roku 1452, ktorý zaznamenáva víťazstvo vojsk Jana Jiskru z Brandýsa.

Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa – foto: Govisity

Otváracie hodiny a vstupné

Otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete na stránke prevádzkovateľa. Jaskyňa je otvorená od apríla do októbra, okrem pondelkov.

Ako sa sem dostať?

Jasov je vzdialený od Košíc asi 27 km a od Moldavy nad Bodvou približne 10 km. Hlavný vchod do jaskyne je na pravom brehu Bodvy v Jasove v nadmorskej výške 257 m, na východnom úpätí Jasovskej skaly, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský kras.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza necelých 100 m od vchodu do Jasovskej jaskyne. Najbližšia zastávka autobusu Jasov – Jednota, alebo Jasov – Základná škola.

Kam v okolí?

foto: Michal Rengevič, Pavol Staník, Govisity


Lokalita Slovenský kras
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Jasov