Jaskyňa Driny

Malé Karpaty

Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku. Jednoznačne patrí medzi hlavné turistické atrakcie v Malých Karpatoch, neďaleko Smoleníc. Pozrite sa na otváracie hodiny a cenník vstupného dole v článku.

Podzemné priestory v jaskyni Driny sú prístupné a vhodné aj pre deti. Celá trasa je zabezpečená a osvetlená.

Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny – foto: Župa BA

Zaujímavosti a prehliadka

Prehliadkový okruh má dĺžku 450 metrov s prevýšením len 10 metrov. Na trase prejdete 151 schodov a dĺžka prehliadky je približne 35 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje celoročne v rozmedzí od 7,1°C do 7,8°C. Určite nezabudnite na teplé oblečenie.

V útrobách jaskyne budeme obdivovať a prechádzať cez úzke puklinové chodby. Medzi atraktívne miesta patrí chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba, sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. Podzemné priestory jaskyne ozdobuje bohatá sintrová výplň, pre ktorú sú typické záclony so zúbkovitým lemovaním.

Ďalej uvidíme sintrové vodopády, náteky, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Nechýbajú jazierka, ktoré sú napĺňané presakujúcou vodou.

Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny – foto: Župa BA

Otváracie hodiny a vstupné v Jaskyni Driny

Jaskyňa je otvorená od 1.4. do konca októbra (okrem pondelkov). Ako je dnes otvorené a termíny vstupov nájdete pod týmto linkom.

Na vstupnom ušetria študenti, invalidi a deti. Podrobný cenník je zverejnený na webe prevádzkovateľa.

Ako sa sem dostať? Trasa z Jahodníka a Smoleníc

Vzdialenosť jaskyne od parkoviska v Jahodníku je 1 km lesnou cestou s prevýšením 100 m. Výstup trvá približne 20 min. Záver chodníka je pomerne strmý so 100 schodmi.

Zo Smoleníc prídeme po zelenej značke približne do 45 minút.

Jaskyňa Driny
Jaskyňa Driny – foto: Župa BA

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pri rekreačnom stredisku Jahodník v Malých Karpatoch, vzdialené asi 1 km od obce Smolenice. Najbližšia autobusová zastávka Smolenice, rázcestie.

Kam v okolí?

foto: Župa BA, zdroj: SSJ


Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Smolenice
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Smolenice - Jaskyňa Driny a späť