Jaskyňa Domica

Slovenský kras

Domica je najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase a spolu s jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov. Výnimočná je tiež tým, že ako jediná na Slovensku ponúka plavbu po podzemnej riečke Styx na loďke. Vďaka priaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica opäť v prevádzke.

Otváracie hodiny, cenník a dĺžku prehliadkovej trasy nájdete dole v článku dole.

Jaskyňa Domica
Jaskyňa Domica

Zaujímavosti a čas prehliadky

V útrobách jaskyne žil praveký človek v mladšej dobe kamennej. Približne pred 5-6 tisíc rokmi. Jaskyňa bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva Unesco, najmä vďaka svojej unikátnej sintrovej výzdobe. Žije tu približne 16 druhov netopierov.

Prvý prehliadkový okruh má 780 metrov s prevýšením do 7 metrov a dĺžku 45 minút. Jednoznačne atraktívnejší je dlhší prehliadkový okruh, ktorý má dĺžku 930 metrov a v podzemí budeme 60 minút. Táto varianta ponúka aj plavbu na loďke po jaskynnej rieke.

Teplota v jaskyni

Teplota v jaskyni sa celoročne pohybuje od 10,2 °C – 11,4 °C a vlhkosť dosahuje až 98%. Nezabudnite na vhodné teplé oblečenie aj v teplých mesiacoch. Medzi najkrajšie miesta v jaskyni patria Rímske kúpele v Majkovom dóme a za pozornosť stoja aj archeologické vykopávky.

Jaskyňa Domica
Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica – otváracie hodiny

Jaskyňa Domica je každoročne otvorená od februára do novembra, okrem pondelkov. Podrobné otváracie hodiny a termíny vstupov nájdete na oficiálnom webe TU.

Cenník

Dospelí platia za vstup 16€, deti a invalidi 8€. Veľký okruh a plavba na lodi majú samostatný cenník.

Ako sa sem dostať?

Vchod do jaskyne sa nachádza hneď veľa záchytného parkoviska za obcou Dlhá Ves, neďaleko hraníc s Maďarskom. Jaskyňa Domica je vzdialená od obce Plešivec približne 10 km.

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom platenom parkovisku, neďaleko vstupu do jaskyne. Najbližšia zastávka autobusu Kečovo, Domica. V smere od Plešivca sa nachádza priamo pred vchodom do jaskyne.

Kam v okolí? 

Navštívte ďalšie jaskyne v Slovenskom krase, napríklad Silickú ľadnicu, Gombaseckú jaskyňu a Brzotínsky hrad. Nájdite odvahu a vstúpte do opusteného Slavošovského tunela medzi okresmi Revúca a Rožňava.

foto: Michal Rengevič, Govisity


Čas:
1 hod
Lokalita Slovenský kras
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Dlhá Ves