Hrad Strečno

Malá Fatra

Výlet na Hrad Strečno je krásny zážitok pre celú rodinu. Vyhliadka z hlavnej veže ponúka návštevníkom panoramatický pohľad na okolie. Ako sa sem dostať? Hrad sa nachádza na vápencovej skale v nadmorskej výške 420 m n.m., nad obcou Strečno a Nezbudská Lúčka. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1316. Navštívte tiež Starhrad Strečno, po trase na Chatu pod Suchým. Na Strečne si užite obľúbené podujatia, ktoré sa tu konajú po celý rok. Ak chcete ušetriť na vstupnom, kúpte si rodinnú vstupenku.

Hrad Strečno

Zaujímavosti a stručne z histórie

Jedným z majiteľov hradu Strečno bol gróf František Vešeléni a jeho prvou manželkou bola známa Žofia Bosniaková. V interiéri môžete obdivovať expozíciu Považského múzea v Žiline. Vystavené exponáty prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny, a tiež celkovú históriu hradu.

Pod hradom v roku 2013 vyrástla stredoveká dedina Paseka. Nájdete tu dom pekára, rybára, ľudovej liečiteľky aj útulňu pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Drevené ihrisko ponúka deťom a rodičom možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom s možnosťou občerstvenia.

Vedeli ste, že sa tu v roku 1994 nakrúcal americký film Dračie srdce? Hrad bol aj domovom veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách Žofie Bosniakovej, ktorá bola uhorská šľachtičná. Po smrti uctievaná ako svätica.

Hrad Strečno

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Strečno je otvorený od mája do novembra. Podrobné otváracie hodiny nájdete TU. Základné vstupné stojí 7€ a zľavnené 3,50€. Ušetríte pri zakúpení rodinnej vstupenky. Skupinový zájazd materskej školy zo žilinského regiónu má tiež zľavu.

Na Hrade Strečno sa každoročne konajú tieto podujatia

Beh do hradných schodov, Rozprávkový hrad (spravidla posledný víkend pred MDD), Hradné hry Žofie Bosniakovej, Nočné prehliadky (Duchovia, elfovia a strečniansky des; Noc duchov, tekvíc a strašidiel), Noc múzeí a galérií. Aktuálne akcie a termíny podujatí zverejňuje Považské múzeum priamo TU.

Hrad Strečno

Prístup na Hrad Strečno

Ako sa sem dostať? Z parkoviska v obci Strečno vedú priamo na hrad schody, ktoré vás nasmerujú do stredovekej dediny Paseka a k bufetu. Prístup na hrad vedie tiež z parkoviska cez Hradnú ulicu. Táto trasa je vhodná pre bicykle a kočíky.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza pod hradom v obci Strečno a výstup odtiaľto zaberie približne 10 – 15 minút. Železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka, alebo autobusom do Nezbudskej Lúčky, zastávka Nezbudská Lúčka, ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, Jednota.

Kam v okolí?

Výlet odporúčame spojiť aj s prechádzkou na Rozhľadňu Špicák. Prídete k nej od parkoviska pod hradom v Strečne po žltej turistickej značke, alebo náučnom chodníku. Nad Nezbudskou Lúčkou sa nachádza zrúcanina Starhrad Strečno, vzdialený je od Hradu Strečno približne 4 km.

foto: PMZA, Shutterstock, Young Shanahan, Miroslav Volek

Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:81 m Klesanie:81 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická
značka:
červená
Trasa: Strečno,parkovisko - Hrad Strečno a späť Občerstvenie: Bufet pod Hradom Koliba Panoráma Web: https://pmza.sk/hrad-strecno/

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava