Hrad Strečno

Malá Fatra Strečno

Výlet na Hrad Strečno je krásny zážitok pre celú rodinu a všetkých milovníkov histórie. Vyhliadka z hlavnej veže ponúka návštevníkom panoramatický pohľad na okolie. Ako sa sem dostať? Hrad sa nachádza na vápencovej skale v nadmorskej výške 420 m n.m., nad obcou Strečno a Nezbudská Lúčka.

Hrad Strečno

Zaujímavosti a stručne z histórie

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1316. Jedným z majiteľov hradu Strečno bol gróf František Vešeléni a jeho prvou manželkou bola známa Žofia Bosniaková. V interiéri môžete obdivovať expozíciu Považského múzea v Žiline. Vystavené exponáty prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny, a tiež celkovú históriu hradu.

Pod hradom v roku 2013 vyrástla stredoveká dedina Paseka. Uvidíme tu dom pekára, rybára, ľudovej liečiteľky aj útulňu pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Drevené ihrisko ponúka deťom a rodičom možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom s možnosťou občerstvenia.

Vedeli ste, že sa tu v roku 1994 nakrúcal americký film Dračie srdce? Hrad bol aj domovom veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách Žofie Bosniakovej, ktorá bola uhorská šľachtičná. Po smrti uctievaná ako svätica.

Hrad Strečno

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Strečno je otvorený od mája do novembra. Podrobné otváracie hodiny nájdete tu. Základné vstupné stojí 7€ a zľavnené 3,50€. Ušetríte pri zakúpení rodinnej vstupenky. Skupinový zájazd materskej školy zo žilinského regiónu majú tiež zľavu.

Na Hrade Strečno sa každoročne konajú tieto podujatia

Na Strečne si užite obľúbené podujatia, ktoré sa tu konajú po celý rok. Beh do hradných schodov, Rozprávkový hrad (spravidla posledný víkend pred MDD), Hradné hry Žofie Bosniakovej, Nočné prehliadky (Duchovia, elfovia a strečniansky des, Noc duchov, tekvíc a strašidiel), Noc múzeí a galérií. Aktuálne akcie a termíny podujatí zverejňuje Považské múzeum priamo na svojom webe.

Hrad Strečno

Prístup na Hrad Strečno

Ako sa sem dostať? Z parkoviska v obci Strečno vedú priamo na hrad schody, ktoré vás nasmerujú do stredovekej dediny Paseka a k bufetu. Prístup na hrad vedie tiež z parkoviska cez Hradnú ulicu. Táto trasa je bezbariérová, vhodná pre bicykle a kočíky.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko priamo pod hradom v obci Strečno a odtiaľto pešo ku hradu. Železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka, alebo autobusom do Nezbudskej Lúčky, zastávka Nezbudská Lúčka, ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, Jednota.

Kam v okolí?

Navštívte neďaleko Rozprávkový les a Kolibu Panoráma, Starhrad Strečno, po trase na Chatu pod Suchým. Výlet odporúčame spojiť aj s prechádzkou na Rozhľadňu Špicák. Prídete k nej od parkoviska pod hradom po žltej turistickej značke a náučnom chodníku.

foto: PMZA, Shutterstock, Young Shanahan, Miroslav Volek


Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická značka červená
Trasa Strečno,parkovisko - Hrad Strečno
Občerstvenie Bufet pod Hradom Koliba Panoráma
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom