Hrad Šomoška

Lučenec

Medzi hlavné atrakcie v obci Šiatorská Bukovinka nepochybne patrí Hrad Šomoška. Chodník od parkoviska však ponúka ďalšiu raritu – Kamenný vodopád Šomoška. Vznikol sopečnou činnosťou pred viac ako 4 miliónmi rokov.

Cesta ku hradu je veľmi pekne udržiavaná, deti sa isto potešia detskému ihrisku a náučnému chodníku. Celkovo je na trase rozmiestnených 8 informačných tabúľ, ktoré napovedia viac o histórii hradu a prírodných zaujímavostiach v okolí.

Hrad Šomoška
Hrad Šomoška

Stručne z histórie

Hrad Šomoška vznikol koncom 13. a začiatkom 14. storočia. Počas stavby odkryli aj známy kamenný vodopád. Hrad stavali Kačičovci, od roku 1310 sa stal majetkom Matúša Čáka. Ďalší vlastníci boli Karol Róbert, Országhovci a Lošonczyovci. V roku 1573 hrad obsadili Osmanské vojská. Osudným sa mu stal rok 1703, kedy Hrad Šomoška dobyli a zbúrali cisárske vojská.

Za súčasnú rekonštrukciu vďačíme obnove a konzervácii pod vedením Dr. Gabriela Klúdyho, ktorá prebiehala od roku 1971. 

Ako sa sem dostať? Na Hrad Šomoška z obce Šiatorská Bukovinka

Hrad Šomoška sa nachádza neďaleko obce Šiatorská Bukovinka, priamo na hraniciach s Maďarskom. Obec je vzdialená približne 13 km od Fiľakova a asi 30 km od Lučenca.

Z obce Šiatorská Bukovinka prídete po náučnom chodníku cez les, okolo jazierka a prameňa. Na obchádzkovej trase žltej a červenej značky sa dokonca nachádzajú aj dve drevené rozhľadne. Rozhľadňa na Mačacej 1 a 2. Cesta na hrad je nenáročná, určite ju zvládnu aj deti. Prejdete ju približne do 30 minút.

Hrad Šomoška

Otváracie hodiny a cenník

Hrad Šomoška spravuje obec Šiatorska Bukovinka a sprístupnený je celoročne. Podrobné otváracie hodiny si overíte priamo tu. Aktuálny cenník vstupného a parkovania pre túto sezónu zverejňuje obec na svojich stránkach.

Parkovanie a verejná doprava

Veľmi rýchlo sem prídete z maďarskej obce Somoskő, parkovisko sa nachádza hneď pod hradom. Prípadne zo slovenskej strany použite Parkovisko Šomoška, ku ktorému prídete zo Šiatorskej Bukovinky. Najbližšia autobusová zastávka Šiatorská Bukovinka.

Kam v okolí?

Navštívte po ceste Kamenný vodopád, ďalej Fiľakovský hrad, Soví hrad, Hrad Hájnačka, alebo Rozhľadňu na Karanči.

foto: Shutterstock, Ladislav Luppa, Ádám Urvölgyi, Devenypisti, Moni08


Lokalita Lučenec
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Šiatorská Bukovinka