Hrad Slanec

Abov Košice

Hrad Slanec prezývaný aj ako Slanský, alebo Slanecký hrad sa nachádza na strmom kopci, nad obcou Slanec. Približne 24 km od mesta Košice. Dodnes zostala zachovaná jedna trojpodlažná veža a niekoľko stien. Architektonicky vyniká nádherný okenný gotický lomený oblúk. Už z diaľky pôsobí dominantne veža zrúcaniny, ktorej dnes návštevníci nepovedia inak ako „Nebojsa“. Prístup je jednoduchý, prídete sem do pol hodiny priamo z obce Slanec.

Hrad Slanec

Stručne z histórie Hradu Slanec

Zaujímavosťou je, že sa nezachovali žiadne písomné zmienky o vzniku. Pravdepodobne bol hrad postavený v 13. storočí na staršom stredovekom hradisku. Slanecký hrad dal postaviť jeden z potomkov rodu Abovcov. Dokazuje to mramorová doska zamurovaná do hradnej veže.

Hrad bol zničený v roku 1679, rozkazom cisára Leopolda I. Habsburského. Odvtedy postupne chátral, až do dnešnej podoby zrúcaniny. Dnes sa o obnovu kultúrnej pamiatky stará OZ Zachráňme hrad Slanec.

Povesť o mladej uhorskej kráľovne

Istý čas tu prebývala krásna a mladá uhorská kráľovná, ktorú však nemala veľmi v láske poddaná šľachta. V jednu letnú noc poddaní hrad obkľúčili a zeman Forgáč sa vydal kráľovnú zavraždiť. Keď však potajme prenikol až do jej spálne, tak preľaknutá a nahá šľachtičná vyskočila z postele. Forgáč sa do nej okamžite zaľúbil, kráľovnú odprosil a pomohol jej z hradu ujsť. Tá mu na oplátku darovala Slanecký hrad a tiež obraz s jej podobizňou v Evinom rúchu.

Hrad Slanec

Prístup na Hrad Slanec

Nachádza sa priamo nad obcou Slanec. Vedie sem červená turistická značka cez ulicu Forgáčova. Z námestia ste hore na hrade približne do 30 minút.

Otváracie hodiny

Zrúcanina je otvorená celoročne.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko sa nachádza v obci Slanec pred školou, poštou a pri lekárni. Najbližšia autobusová zastávka Slanec, centrum. Železničná stanica Slanec.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Čerešenka, Vyhliadkovú vežu Hradová, Detskú železnicu Košice.

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Slanec – Hrad Slanec.

Foto: Hrad Slanec, Juandev, Adenin, Govisity


Dĺžka:
2 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
196 m
Lokalita Abov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Slanec
Turistická značka červená
Trasa Slanec - Hrad Slanec