Hrad Pajštún

Malé Karpaty

Hrad Pajštún patrí k obľúbeným turistickým lákadlám v okolí Bratislavy. Nájdeme ho neďaleko Stupavy, ukrytý v lesoch Malých Karpát. Túra na Hrad Pajštún z Borinky, alebo Stupavy? Stačí si len vybrať trasu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Zaujímavosti a stručne z histórie

Prvé zmienky o Pajštúne pochádzajú z roku 1271. V minulosti plnil strážnu funkciu v Uhorsku. Na ruinu ho v roku 1809 premenili napoleonskí vojaci.

Aj v súčasnosti vás pred vstupom privítajú kamenné levie hlavy. Pôvodne ich bolo deväť, dnes už môžeme vidieť len šesť týchto architektonických skvostov. Jedného dokonca zblízka, keďže padol a nachádza sa neďaleko vstupnej brány. Ak si všimnete pajštúnske levy pozorne, zistíte, že každý z nich má iný výraz tváre.

Výhľady a lezecké trasy

Z hradných ruín je nádherný výhľad na Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny. Za dobrého počasia vidieť dokonca tiež rakúske Alpy. Pajštúnsky hrad je veľmi obľúbenou lezeckou lokalitou s množstvom horolezeckých ciest.

Hrad Pajštún

Túra na Hrad Pajštún z Borinky a Stupavy

Najrýchlejšia je túra z obce Borinka. Čas chôdze do 45 minút, prevýšenie 225 m – červená značka

Chodník zo Stupavy, časť Obora prechádza cez prírodnú rezerváciu Pod Pajštúnom. Pôjdeme po trase Stupava, Obora – Hrad Pajštún ( čas chôdze do 1 hod., prevýšenie 270 m) – žltá značka

Otváracie hodiny

Zrúcanina je bezplatne sprístupnená celoročne.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Stupave v lokalite obora a v obci Borinka pri pošte. Najbližšie autobusové zastávky Stupava, obora a Borinka OcÚ.

Kam v okolí?

Odporúčame tiež navštíviť zrúcaninu Dračí hrádok, ktorý je vzdialený od Borinky asi 5 km. Priamo v Stupave nádherný Zámocký park a Kaštieľ Stupava. Pozrite si ďalšie tipy na výlety v Bratislave a okolí.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Borinka, OcÚ – Hrad Pajštún.

foto: Turisticky.sk, Shutterstock, ŽupaBA VUCBA


Dĺžka:
2 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
225 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Borinka, Stupava
Turistická značka červená
Trasa Borinka - Hrad Pajštún
Občerstvenie Bašta Pajštún