Hrad Lednica

Biele Karpaty

V minulosti patril medzi hrady, ktoré boli najťažšie dostupné. Vchod na Hrad Lednica viedol kedysi cez padací most a dlhý vysekaný tunel do skaly, ktorý sa zachoval dodnes. Ako sa dostať na Hrad Lednica? Prístup je z obce Lednica, neďaleko Púchova.

Hrad vznikol v 13. storočí a patril medzi kráľovské hrady, ktorý postupne vlastnili župan Marek z Lednice, Matúš Čák Trenčiansky, rodina Pakšiovcov, bratia Sobek a Matej Bielikovci. Bol sídlom lúpežných rytierov a jeho funkcia slúžila pre ochranu severozápadnej hranice Uhorska.

V súčasnosti Lednickému hradu svitá na lepšie časy. Od roku 2004 tu prebieha rozsiahla obnova a konzervovanie vďaka dobrovoľníkom, obci Lednica a príspevkom od darcov.

Hrad Lednica
foto: Shutterstock

Studnička Katarínkin prameň

Pod hradom nájdete studničku z ktorej pil vodu aj J. A. Komenský, prezývajú ju Katarínkin prameň. Umiestnili pri ňom pamätnú tabuľu a lavičky.

Ku Katarínke sa viaže jeden smutný príbeh. Na hrade Lednica žil náruživý gróf, ktorému sa Katarínka zapáčila a po jej svadbe s milým ju proti jej vôli vtiahol do hradu a žiadal právo prvej noci. Katarínka sa však rozhodla radšej umrieť, ako byť nevernou ženou a tak vyskočila z hradného okna.

Netradičná vyhliadka na skalnom brale je vysekaná do skaly

Nezabudnuteľný adrenalínový zážitok, ponúka výstup na hradné bralo. Odmenou Vám bude krásny výhľad na hrad, obec Lednica a Lednické skalky. Prístup na najvyššiu vyhliadku vedie cez oceľový rebrík. Po jeho prekonaní postupujte cez vytesané kamenné schody až na najvyšší pod, prezývaný Straka. Táto atrakcia nie je vhodná pre malé deti a vstup je len na vlastné riziko.

Hrad Lednica
Hrad Lednica

Prístup na Hrad Lednica?

Lednický hrad postavili na skalnom brale priamo nad obcou Lednica, približne 16 km od Púchova. Z centra obce Lednica vedie na hrad cesta a prístupový chodník okolo studničky.

Parkovanie a verejná doprava

Obec Lednica nemá pod hradom vyhradené parkovisko. Pred Obecným úradom sa nachádza niekoľko parkovacích miest. Najbližšia autobusová zastávka je vzdialená približne 10 minút chôdze od hradu, v obci Lednica. Premávajú sem autobusy z Púchova.

Hrad Lednica
Lednický hrad – foto: Turisticky

Otváracie hodiny a vstupné na Lednický hrad

Hrad Lednica je otvorený od apríla do októbra každý deň. Podrobné otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete priamo TU. Rozhľadňa na brale – STRAKA je prístupná od 15.6. V prípade nepriaznivého počasia je hrad uzatvorený.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte ďalšiu netradičnú zrúcaninu Hradu Vršatec, nad obcou Vršatské Podhradie, neďaleko Náučný chodník Červenokamenské bralo, alebo Rozhľadňu Dohňany.

foto: Turisticky, Vladimír Ruček, Radek Bařina

Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:80 m Klesanie:80 m Lokalita: Biele Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Lednica
Trasa: Obec Lednica - Hrad Lednica a späť Občerstvenie:

Hostinec pod Hradom

Web: https://hradlednica.sk/

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava