Hrad Korlátko

Malé Karpaty

Hrad Korlátko (Hrad Korlátka) sa nachádza v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 455 m n.m., vďaka čomu patrí medzi naše najľahšie dostupné hradné zrúcaniny. Vznikol pravdepodobne v 11. storočí spolu s Hradom Branč a patril do majetku Abovcov. Od 14. storočia sa jeho majiteľom stal Matúš Čák Trenčiansky. Prístupný je celoročne.

Ďalšími majiteľmi boli kráľ Žigmund, Stibor zo Stiboríc, jeho syn Stibor II. V roku 1444 sa tu udomácnil dokonca lúpežný rytier Ján Moravanský. Po roku 1700 sa na hrade ešte vystriedali rody Pongrácovci a Appóniovci. Od polovice 18. storočia hrad začal pustnúť, pretože panstvo sa presunulo do kaštieľa v podhradí.

Dodnes sa zachovali zvyšky valcovej hradnej veže, časť paláca a hradné múry. Najviac zachovaná zostala hospodárska budova v predhradí. V súčasnosti sa o hrad starajú dobrovoľníci. Od rozhľadne Rozbehy až na hrad vás dovedie náučný chodník.

Hrad Korlátko

Krátka túra na Hrad Korlátko

Hrad Korlátko (Hrad Korlátka) sa nachádza 1 km od obce Rozbehy, asi 3 km od Cerovej a 6 km od obce Jablonica.

Najlepší prístup po turistickom chodníku vedie z obce Rozbehy. Výlet začneme pri kostole, alebo pred cintorínom. Naviguje vás žltá turistická značka, z ktorej sa odpojíte za rozhľadňou Rozbehy. Dĺžka tejto trasy je 1 km a pri hrade ste asi za 20 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovacie miesta sa nachádzajú pred rozhľadňou Rozbehy. Autobusom prídeme z Jablonice do obce Rozbehy, vystúpime na zastávke Cerová, Rozbehy.

Kam v okolí?

Kam na výlet v Malých Karpatoch? Po ceste určite neminiete 7 metrov vysokú Rozhľadňu Rozbehy, v jej okolí sa nachádza prvá veterná elektráreň na Slovensku. Z obce Buková vedie trasa na Hrad Ostrý Kameň a Záruby. Pri Smoleniciach navštívte Smolenický zámok a Jaskyňu Driny.

Údaje o čase, dĺže a prevýšení sú len informatívne. Namaerali sme ich na trase Rozbehy – Rozhľadňa Rozbehy – Hrad Korlátko a späť.

foto: Shutterstock, kvetlotosa


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
19 m
Klesanie:
19 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Rozbehy
Turistická značka žltá
Trasa Rozbehy - Rozhľadňa Rozbehy - Hrad Korlátko a späť