Hrad Dobrá Voda

Malé Karpaty

Pomerne rozsiahla zrúcanina – Hrad Dobrá Voda nájdeme v Malých Karpatoch, neďaleko obce Dobrá Voda, v nadmorskej výške 320 m n. m. Nenáročná trasa je vhodná aj pre deti.

História hradu Dobrá Voda je spojená s 13.storočím. Za hlavného stavebníka sa považuje Aba Veľký z hlohoveckej rodiny Abovcov. Neskôr hrad vlastnil Stibor zo Stiboríc a od roku 1436 bol vo vlastníctve rodu Országhovcov.

Hrad Dobrá Voda

Otváracie hodiny

Hrad je pre verejnosť bezplatne voľne prístupný po celý rok. Medzi najkrajšie miesta patria zvyšky veže horného hradu, kaplnka a delová bašta.

Ako sa sem dostať?

Výlet na hrad odporúčame začať od kostola v obci Dobrá Voda, kde sa nachádza aj malé parkovisko. Vedie odtiaľto červená turistická značka, po ktorej pokračujeme k odbočke k Dobrovodskému hradu a ďalej až na hrad Dobrá Voda. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre deti a má dĺžku asi 30 minút.

Po ceste z Dobrej Vody určite neminiete židovský cintorín, ktorý sa nachádza hneď pri turistickom chodníku. Najstarší zachovalý náhrobok pochádza z roku 1843.

Prídeme sem aj z obce Hradište pod Vrátnom. Od pošty vyrazíme po modrej značke, až prídeme k rozcestníku Skalie. Tu sa napojíme na červenú značku, ktorá nás dovedie až k hradu. Výstup touto variantou trvá asi 1 hodinu a 20 minút.

Parkovanie a verejná doprava

V centre obce Dobrá Voda, alebo v lokalite Mariáš, Dobrá Voda. Najbližšia autobusová zastávka Dobrá Voda, kostol.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Kláštor Katarínka, Hrad Korlátka pri Cerovej, Smolenický zámok, Jaskyňu Driny, alebo výstup na Záruby a Ostrý Kameň.

Údaje o čase, dĺžke a stúpaní sú len informatívne a namerali sme ich na trase Obec Dobrá Voda – Hrad Dobrá Voda a späť.

Dĺžka:3 km Čas:2 hod Stúpanie:106 m Klesanie:106 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Dobrá Voda
Turistická
značka:
červená
Trasa: Obec Dobrá Voda - Hrad Dobrá Voda a späť