Hrad Divín

Lučenec

Hrad Divín je ako mnohé iné zrúcaniny opradený povesťami a legendami. Toto je však dosť hrôzostrašná zaujímavosť. Podľa kroniky bola stavba hradu brzdená lesným duchom. Všetko čo robotníci za deň postavili, v noci lesný duch zničil. Miestny starček navrhol, aby lesnému duchovi zamurovali do základov jeho dieťa. Údajne sa to podarilo a aj preto dostal pomenovanie – Hrad Divín.

Druhá povesť hovorí o tom, že hrad postavil jeden zo siedmych neznámych vodcov. Pri budovaní mu pomáhali diabolskí duchovia a z vďaky k nim pomenoval Divínsky hrad. Prístup priamo z obce Divín je veľmi jednoduchý.

Hrad Divín
Hrad Divín – Ladislav Luppa

Stručne z histórie

Hrad Divín bol pravdepodobne postavený na prelome 13. a 14. storočia. Slúžil najmä na ochranu obchodnej cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Po prvýkrát sa spomína v roku 1329. Podľa niektorých záznamov ho postavil niektorý panovník z rodu Lošonciovcov z neďalekého Lučenca.

Otváracie hodiny

Zrúcanina hradu je bezplatne a celoročne prístupná. Počas konzervačných prác môžu byť niektoré časti hradu zatvorené, alebo k nim obmedzený vstup.

Prístup na Hrad Divín

Nachádza sa nad obcou Divín, približne 20 km od mesta Lučenec a asi 17 km od Detvy. Priamo na Hrad Divín vedie z obce červená turistická značka. Pešo ste hore do 10 minút. Trasa je nenáročná a z časti bezbariérová. Okolo celého hradu vedie okružná trasa, takže ho môžete naozaj dopodrobna preskúmať.

Parkovanie a verejná doprava

Odporúčame zaparkovať priamo v centre obce Divín na Hradnej ulici. Najbližšia autobusová zastávka Obec Divín.

Kam v okolí?

foto: Ladislav Luppa a Shutterstock


Čas:
0:15 hod
Stúpanie:
53 m
Lokalita Lučenec
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Divín
Turistická značka červená
Trasa Obec Divín - Hrad Divín