Hrad Devín

Bratislava

Devínsky hrad patrí s Bratislavským a Nitrianskym k najstarším hradným objektom na Slovensku. Hrad Devín sa majestátne vypína na skalnom brale nad sútokom riek Dunaj a Morava.

Odporúčame prehliadku spojiť s prechádzkou po nábreží Dunaja, alebo turistikou v Malých Karpatoch. Ako je dnes otvorené nájdete dole v článku.

Zaujímavosťou prehliadky sú skalné jaskyne, ktoré boli v skalnom brale využívané už v praveku. Časť z nich je dnes sprístupnená a nachádza sa v nich nevšedná expozícia.

Hrad Devín
Hrad Devín – foto Bratislavský kraj

Stručne z histórie

Spomedzi všetkých slovenských hradov má najbohatšie dejiny.

Devínsky hrad bol svedkom pádu Veľkej Moravy, stal sa prvým štátnym útvarom slovenských predkov a ako pevnosť strážil Uhorské kráľovstvo. Aj preto bol niekoľkokrát dobytý a nakoniec ho v roku 1809 francúzske napoleonské vojsko vyhodilo do vzduchu. Zašlú slávu mu vtlačila generácia štúrovcov.

Lokalita dodnes patrí medzi najvýznamnejšie archeologické miesta nielen na Slovensku a v celej strednej Európe. Neopakovateľný výhľad zažijete z horného hradu, kde sa nachádza stála expozícia Hrad Devín v 13.  až 20. storočí, ktorá návštevníkom odkryje až 300 historických nálezov.

Hrad Devín
Hrad Devín – foto Bratislavský kraj

Otváracie hodiny na Hrade Devín

  • Hrad Devín je otvorený celoročne
  • V pondelok majú zatvorené
  • Počas letných mesiacovotváracie hodiny predĺžené.
  • Prvý vstup začína o 10:00 a posledný 45 minút pred zatvorením areálu.
  • Ako je otvorené dnes overíte priamo tu

Vstupné na Devínsky hrad

Ušetríte zakúpením rodinnej vstupenky. Voľný vstup majú deti do 6 rokov, ŤZP/S a pedagogický dozor. Kompletný cenník vstupného je zverejnený na stránke Múzea Bratislava.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko pod Devínskym hradom, odtiaľ sme pešo pri vstupnej bráne za pár minút. Najbližšia autobusová zastávka Hrad Devín. Priamo z centra Bratislavy premáva spoj číslo 29.

Kam v okolí?

Pri sútoku riek Dunaj a Morava stojí Brána slobody. Pamätník pripomínajúci smrť 400 žien a mužov, ktorí sa pokúsili o útek za hranicu železnej opony v rokoch 1945 – 1989. Z Devína prídeme pešo na Sandberg, na Vyhliadku na Devínskej Kobyle, alebo na Biele skaly.


Lokalita Bratislava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Devín
Trasa Devín, parkovisko - Hrad Devín
Občerstvenie Reštaurácia Devín