Hrad Branč

Senica

Pohraničný Hrad Branč v minulosti strážil obchodnú cestu cez Malé Karpaty a Moravu. Postavil ho magister Aba z Hlohovca v rokoch 1251 až 1261. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317. Zrúcanina je čiastočne zrekonštruovaná a celý areál hradu je starostlivo a pravidelne udržiavaný. Otvorený je celoročne, počas letných mesiacov sa platí vstupné.

Rozdelený je na dolný a stredný hrad. Obe stavby sú od seba oddelené suchou hlbokou priekopou. Táto forma obrany bola veľmi efektívna. Útočníci museli prekonať až 80 metrov otvoreného priestoru pod paľbou obrany. Na strednom hrade sa nachádzalo až 40 miestností a na hrade sa vystriedalo až 40 majiteľov. Medzi nimi aj Matúš Čák Trenčiansky a český kráľ Ján Luxemburský.

Hrad Branč

Stručne z histórie

V rokoch 1674 – 1675 slúžil ako prechodná väznica protestantských kňazov, ktorí zahynuli vo väznici na hrade. Túto udalosť pripomína pamätník a každoročné bohoslužby na hrade. Od roku 2004 prebiehajú na hrade rekonštrukčné a konzervačné prace.

Prístup na Hrad Branč z obce Podzámok

Hrad Branč sa nachádza 15 km od Myjavy. Z obce Podzámok prídete ku hradu za pár minút po Náučnom chodníku Starý hrad – Branč, ktorý začína presne tu. Výlet na Branč začíname v obci Podzámok. Až na hrad vedie bezbariérová cesta. Prejdete po nej s detským kočíkom, alebo vozíkom. Lokalita je vhodná pre rodinné výlety a pre výletníkov, ktorí majú radi pekné, tiché miesta s výhľadmi.

Po turistickom chodníku sem prídete aj z obce Podbranč. Trasa Podbranč – Podbranč, Martišovci – Podbranč, Podzámok – Hrad Branč (čas výstupu do 45 minút, prevýšenie 208 m) – modrá značka

Hrad Branč

Parkovanie a verejná doprava

Na malom parkovisku v obci Podbranč, časť Podzámok, ktoré sa nachádza priamo pod hradom. Najbližšia autobusová zastávka Podbranč, Podzámok.

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Branč je celoročne sprístupnený verejnosti. Od apríla do októbra sa pred vchodom do hradu vyberá vstupné, ktoré slúži na obnovu a údržbu zrúcaniny.

Kam v okolí?

Navštívte Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle, alebo Rozhľadňu Hrajky.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podbranč – Hrad Branč a späť.

foto: Shutterstock, Pescan, Palickap


Dĺžka:
2 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
79 m
Klesanie:
79 m
Lokalita Senica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Podbranč
Turistická značka modrá
Trasa Podbranč - Hrad Branč a späť