Hojdačka Lietavská Svinná

Súľovské vrchy

Podľa potvrdených informácii je atrakcia Hojdačka Lietavská Svinná nefunkčná. Strom, na ktorom visela, odpílili. Informovali tu. Údajne sa plánuje v lokalite vybudovať nová. Napriek tomu by vás návšteva tohto miesta nemusela odradiť. Vyhliadky na Lietavský hrad a mesto Rajecké Teplice tu pravdepodobne budú večne. Skalky sú vyhľadávaná turistická lokalita v okolí Žiliny. Nachádzajú sa medzi obcou Lietavská Svinná – Babkov a mestom Rajecké Teplice. Ideálne miesto pre adrenalínovú atrakciu.

Zo skaliek je ideálny výhľad na Lietavský hrad, obec Lietavskú Svinnú a okolie. Hojdanie je na vlastné nebezpečenstvo. Dostanete sa vo vzduchu približne do výšky 30 metrov a zosadnutie nie je najjednoduchšie. Na hojdačke je pripevnené lano, ktorým vás dokáže parťák zachytiť. Určite to mnohí ocenia.

Okolie je ideálna lokalita na rodinný výlet či opekanie. V blízkosti je vybudované kryté ohnisko, spolu s prameňom pitnej vody, kde sa môžete počas turistiky občerstviť.

Hojdačka Lietavská Svinná
Hojdačka Lietavská Svinná – foto Turisticky

Trasa na Skalky a Hojdačku z obce Lietavská Svinná – Babkov

Hrebeň Skalky je dostupný z obce Lietavská Svinná. Chodník vás navedie do strmého, miestami blatistého svahu. Pôjdete po trase Lietavská Svinná-Babkov – Skalky, prameň – Hojdačka (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 336 m) – zelená značka

Ďalšiu možnosť ponúka obľúbený turistický chodník z Rajeckých Teplíc. Na trase sa nachádza množstvo vyhliadok na kúpeľné mesto a okolie. Trasa: Rajecké Teplice, kúpalisko – Pod vyhliadkou – Skalky, hrebeň – Skalky, prameň – Hojdačka (čas výstupu do 1:20 hod., prevýšenie 339 m) – náučný chodník

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Lietavská Svinná pred kostolom a Obecným úradom. V Rajeckých Tepliciach záchytné parkovisko pri Penzióne Mlynárka a pred parkom, na ulici Osloboditeľov. Najbližšia autobusová zastávka Lietavská Svinná-Babkov, Obecný úrad.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť Hrad Lietava. v Rajeckej doline pozrite tiež Zbyňovský Budzogáň, Rozhľadňu Dubová nad Rajcom, alebo Betlehem v Rajeckej Lesnej.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informačné. Namerali sme ich na trase Lietavská Svinná – Skalky, prameň – Hojdačka a späť.


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
336 m
Klesanie:
336 m
Lokalita Súľovské vrchy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Lietavská Svinná-Babkov, Rajecké Teplice
Turistická značka zelená
Trasa Lietavská Svinná-Babkov - Skalky, prameň - Hojdačka a späť