Haluzický kostol

Haluzice

Románsky Haluzický kostol, alebo tiež Husitský kostol sa nachádza v Bošáckej doline v blízkosti obce Haluzice, pri Novom Meste nad Váhom.

Vznik kostola v Haluziciach sa datuje do roku 1240 a do roku 1299 bol v panskom majetku Matúša Čáka Trenčianskeho, potom bol majetkom kráľovským. Jediným zachovalým interiérovým vybavením je socha Madony z 15. storočia, ktorá sa teraz nachádza vo farskom kostole v Beckove. 

Haluzický kostolík
Románsky Haluzický kostolík

Chránil obyvateľov Haluzíc pred búrkami

Opevnenie okolo kostolíka bolo postavené v stredoveku, keďže v minulosti patrili kostoly medzi jediné pevné stavby v obci. Okrem cirkevnej činnosti slúžil kostolík aj ako obranné opevnenie proti vojskám, no aj ako komunitné útočisko proti búrkam alebo povodniam. 

Kostolík nedávno prešiel konzerváciou a okrem nádherných výhľadov sa tu sporadicky konajú koncerty historickej hudby.

Haluzický kostolík
Románsky Haluzický kostolík

Kde sa nachádza Haluzický kostol?

Ku kostolíku sa dostanete niekoľkými trasami. Najjednoduchšia vedie priamo z obce Haluzice, od obecného úradu pomocou turistických smerovníkov prejdete po asfaltovej cestičke až ku kostolíku.

Prídeme sem poľnou cestou z obce Štvrtok, pešo asi 20 minút. Zo železničnej stanice v obci Trenčianske Bohuslavice prejdete trasu asi za 1 hod. 

Parkovisko a verejná doprava

Neďaleko rokliny a kostolíka, pri obecnom úrade v Haluziciach. Autobusom z Nového Mesta nad Váhom, vystúpime na zastávke Haluzice, rázcestie. Najbližšia železničná zastávka je v obci Trenčianske Bohuslavice.

Kam v okolí?

Neďaleko kostolíka sa nachádza 1km dlhá Haluzická tiesňava, ktorá vznikla eróznou činnosťou haluzického potoka. Táto erózia vzala so sebou aj časť severného opevnenia kostolíka a naďalej ohrozuje integritu stavby. Dnes je táto roklina chraneným krajinným územím a svojou atmosférou pripomína divoký prales a môže priniesť krásne vizuálne zážitky pri prechádzke.

Výlet do Haluzíc si môžete predĺžiť aj o prechádzku na rozhľadňu Hájnica na blízkom kopci, odkiaľ budete mať výhľad na okolité obce Bošáckej doliny, Beckovský hrad, Považský Inovec či Trenčiansky hrad

Článok napísala Veja

Decathlon - Turistika

Lokalita Haluzice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Haluzice