Hájske vodopády

Slovenský kras

Ideálne miesto pre rodinné výlety? Túra na Hájske vodopády z obce Háj určite nesklame. Prezývajú sa tiež Vodopády Hlboký jarok. V blízkosti sa nachádza nádherná a divoká Zádielska Dolina. Trasa vás dovedie až k 10 vodopádom. Spoznajte to NAJ v Národnom parku Slovenský kras.

Hovorí sa o nej tiež, že je to jedna z najkrajších sústav vodopádov na Slovensku. Hájske vodopády sa nachádzajú v Hájskej doline, neďaleko cesty, ktorá spája obce Háj a Hačava.

Hájske vodopády
Hájske vodopády – foto: Shutterstock

Zaujímavosti

Celá tiesňava medzi obcami má dĺžku 4 km a prekonáva prevýšenie až do 300 metrov. Nachádza sa tu celkovo 10 vodopádov v rôznych veľkostiach. V zime kaskády a vodopády zamrznú, čím sa z nich vytvoria nádherné ľadové útvary a ľadopády.

Hájske Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov a najkrajšie a najmohutnejšie sú na jar, alebo po výdatných zrážkach. Medzi najatraktívnejšie miesta v Hájskej doline patria Dolný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád Malý most, Veľký Hájsky vodopád a Stredný Hájsky vodopád.

Turistika na toto vzácne miesto je ideálna pre rodinné výlety. Neďaleko Veľkého vodopádu sa nachádza drevený prístrešok s posedením a ohnisko.

Trasa na Hájske vodopády

Z obce Háj pôjdete po trase žltej značky a prejdete postupne okolo všetkých vodopádov.

Trasa: Háj, Obecný úrad – Dolný Hájsky vodopád – Hájsky vodopád Veľký most – Malá Hájska kaskáda – Hájsky vodopád Malý most – Hájsky vodopádik – Kamenný žľab vodopádik – Smaragdový vodopád – Veľký Hájsky vodopád – Stredný Hájsky vodopád – Horný Hájsky vodopád

Hájske vodopády
Hájske vodopády

Parkovanie a verejná doprava

Autom prídete cez Turňu nad Bodvou a pokračujte na obce Háj a Hačava. Odparkovať sa dá na konci dediny Háj a pri Obecnom úrade. Ďalej pokračujte pešo po žltej značke, pri prvom vodopáde budete asi za 25 minút.

Najbližšia autobusová zastávka Háj, most.

Kam v okolí?

V Slovenskom krase navštívte Turniansky hrad, Jasovskú jaskyňu, Jasovský hrad, alebo Zádielsku dolinu.

Údaje o čase, dĺžke sú informatívne a namerali sme ich na trase Obec Háj – Horný Hájsky vodopád a späť.

foto: Shutterstock, Govisity


Dĺžka:
3 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
155 m
Klesanie:
155 m
Lokalita Slovenský kras
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Háj, Hačava
Turistická značka žltá
Trasa Obec Háj - Hájske vodopády a späť