Gejzír Herľany

Abov

Na Slovensku veľmi vzácny Gejzír Herľany sa nachádza len 30 km od mesta Košice. Aktívny je nepretržite od roku 1872 a vznikol šťastnou náhodou. V Herľanoch máme skutočný svetový unikát. Výška erupcie je až 22 metrov a prebieha v intervale 34 až 36 hodín. Jej čas pravidelne uverejňuje obec Herľany na svojom webe.

Gejzír v parku – foto Govisity

Zaujímavosti a erupcia

Do roku 1903 a v rokoch 1957 – 2006, bol Gejzír Herľany jediným studeným gejzírom v Európe.

Pokiaľ si chcete toto prírodné divadlo užiť a nezmeškať aktívny gejzír, odporúčame prísť aspoň hodinu pred uvedeným časom. Trpezlivosť v tomto prípade erupciu prináša. Samotná erupcia gejzíru trvá asi len 25 minút.

Herliansky gejzír postupne stráca na sile a čas medzi erupciami sa pomaly predlžuje. Dodnes je jedinečný, a preto ho môžeme považovať za svetovú raritu na Slovensku.

Herliansky gejzír a jeho história

Gejzír Herľany vznikol kombináciou človeka a prírody. Za svoj vznik vďačí výstavbou kúpeľov v 19. storočí. V roku 1870 tu začali hĺbiť vrty pre geotermálnu vodu. Keď baníci dosiahli hĺbku 172 metrov, tak prišla prvá erupcia do výšky 4 m a trvala 5 minút.

Ako sa sem dostať?

Gejzír sa nachádza v parku, priamo pred kostolom v obci Herľany.

Parkovanie a verejná doprava

Pri parku v Herľanoch odparkujeme na veľkom parkovisku. Z parkoviska do parku vás navigujú smerové šípky. Najbližšia autobusová zastávka Herľany, Gejzír.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Čerešenka, Ortášsku ryhu, Slovenské opálové bane nad obcou Červenica. Priamo v Košiciach a okolí Dóm svätej Alžbety, Košickú detskú železnicu, ZOO Košice, Vyhliadkovú vežu Hradová, alebo Botanickú záhradu.

foto: Ing. Mgr. Jozef Kotulič


Lokalita Abov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Herľany
Trasa Herľany - Herliansky gejzír